Ünlü isimler skolyozda “Fark Et, Fark Yarat” etkinliğinde buluştu

Omurga eğriliği olarak bilinen ve sıklıkla gelişme çağındaki 10-14 yaşındaki kız çocuklarında görülen skolyoz, Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon kişiyi etkiliyor. 4 Haziran Pazar günü Caddebostan Sahili’nde Skolyoz Farkındalık Ayı’na özel olarak Sportomed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi öncülüğünde düzenlenen “Fark et, fark yarat” etkinliği sıra dışı bir projeye ev sahipliği yaptı.

SANAT VE SPOR DÜNYASINDAN ÜNLÜ İSİMLER #FARETFARKYARAT DEDİ!

Skolyoz hastaları ve “Kıvrımlı Kızlar-Curvy Girls”ün İstanbul grubu kurucularının katılımıyla gerçekleşen etkinliğe sosyal medyadan da birçok ünlü sanatçı ve milli sporcu destek verdi.

Skolyoz hastalığına farkındalık yaratmak amacıyla başta Zuhal Olcay, Ceyhun Fersoy, Gökhan Töre, Ender Arslan, kadın basketbol milli takım oyuncusu Birsel Vardarlı Demirmen gibi önemli isimler videoları ile destek oldu.

KARAGÖZ-HACİVAT EŞLİĞİNDE SKOLYOZU ANLATTILAR!

Etkinlik günü aynı zamanda çocuklara skolyoz hastalığını anlatmak ve fark etmelerini sağlamak adına Ramazan ayına özel olarak Karagöz-Hacivat temalı canlı tiyatro oyunu ile skolyoz hastalığının tanı ve erken teşhisinin önemi anlatılırken, şişme langırt maçları, ödüllü yarışmalar ve skolyoz egzersizleri ile etkinlik gerçekleştirildi.

ERGENLİK DÖNEMİNDE FİZİKSEL DEĞİŞİMLERE DİKKAT!

Fizyoterapist Serpil Şakir, etkinlik alanında yaptığı açıklamada, skolyozun omurganın sağa veya sola yön değiştirmesi ve omurganın kendi etrafında dönmesiyle oluşan üç boyutlu bir omurga deformitesi olduğunu söyledi.

Genellikle ergenlik döneminde ve daha çok kız çocuklarında görülen skolyozun son yıllarda erkek çocuklarda da görülmeye başladığını belirten Şakir, ailelere çocuklarının ergenlik dönemlerindeki fiziksel değişikliklerini dikkatli takip etmeleri konusunda uyarıda bulundu:

“Aileler çocuklarının özellikle boylarının uzadığı ergenlik döneminde, vücutlarındaki asimetrilere dikkat etmeli. Başın sağ veya sola hafif eğik olması, omuz seviyelerindeki eşitsizlik, tek omzun öne daha eğik olması veya bel çukurlarındaki asimetri, kalçanın sağa veya sola hafif kaymış olarak görünmesi gibi belirtiler skolyozun habercisidir. Böyle bir şey fark ettikleri zaman mutlaka uzman doktorlara gidip gerekli tetkikleri yaptıktan sonra uygun tedavi alternatifleri değerlendirmeliler.”

EGZERSİZLERLE SKOLYOZ TEDAVİSİ

Kendi kızına da iki yıl önce skolyoz teşhisi konduğunu ve kızının belindeki 22 derecelik skolyozun bir buçuk yıllık düzenli egzersizle on dereceye indiğini dile getiren Serpil Şakir şunları kaydetti:

“On derecenin altındaki eğriler skolyoz olarak kabul edilmiyor. 25 dereceye kadar olan skolyozlar mutlaka egzersizlerle tedavi edilmeli. 25 derece ve üzerindeki eğrilikler korse ve egzersiz ile takip edilmeli. 40 – 45 derecenin üzerindeki eğriler de mutlaka omurga cerrahı tarafından değerlendirilmeli. Ailelerin en büyük hataları vücuttaki eğrilerin 20 dereceyi geçene kadar beklemeleri. Yapılan diğer bir hata da tedavi amaçlı yapılan düzenli egzersizlerle sporun birbirine karıştırılması. Her çocuk yüzebilir, jimnastik yapabilir ama skolyozu varsa bunun için sağlık profesyonellerinden destek almak gerekiyor.”

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.