“Üniversite hastanelerinin borçları medikal firmaları zorluyor”

Üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıya dikkat çeken Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, medikal firmalarına borcunun sadece parasal bir sorun olmadığını, sistemle ilgili sıkıntı yaşandığını söyledi.

“TIBBİ CİHAZ SEKTÖRÜNE BÜYÜK DARBE VURUYOR”

Tıbbi cihaz ödemelerindeki gecikmelerin sektörün nakit akışını bozduğuna ve geç tahsil edilen alacakların en kronik sorun haline geldiğine dikkati çeken Demir, sürdürülemez hale gelen bu durumun tıbbi cihaz sektörüne büyük darbe vurduğunu ifade etti.

“SAĞLIK HİZMETLERİNİ YÜRÜTMELERİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Demir, üniversite hastanelerinin bir yandan eski borcu taksitlendirerek ödemeye, diğer yandan mevcut hizmetlerini yürütebilmek için yaptıkları yeni alımların parasını ödemeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu gelir-gider dengesizliğiyle sağlık hizmetlerini yürütmeleri mümkün görünmemektedir.” diye konuştu.

Kamu maliyesinin üniversite ve kamu hastaneleri konusundaki çalışma yönteminin farklı olduğunu ve sorunun bu farktan kaynaklandığını dile getiren Demir, “Kamu hastaneleri gider bazlı bir bütçe yaparken üniversite hastaneleri gelir üzerinden çalışıyor. Üniversite hastaneleri, ‘Kamu hastanelerinden daha verimliyiz’ diye düşünüyor ama kamu hastanelerinin zararları karşılanabilirken üniversite hastaneleri bunu yapamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“EKK KARARLARI HAYATA GEÇİRİLMELİ”

SEİS’in sorunun çözümü konusundaki önerisini de anlatan Demir, “Sektörün, sorunun çözümü konusundaki fikri çok net. Nisan 2016’da alınan EKK kararları hayata geçirilmeli. ‘Şu mu olsun, bu mu olsun’ demeye gerek yok. EKK’deki bakanlarımız, bürokrasi ve üniversiteler vaktiyle ortak bir karara varmışlar.” dedi.

Alınan kararların üniversitelerin geçmişten gelen borçlarının defaten ödenmesi ve döner sermayedeki personel yükünün genel bütçeye alınması gibi konuları içerdiğini belirten Demir, 2016 yılı itibarıyla üniversite hastanelerinin bütün sektörlere olan borcunun 5 milyar 522 milyon lirayı bulduğunu bildirdi.

Demir, üniversite hastanelerinin ödeme sorunları devam etmesine karşın, Sağlık Bakanlığı ile ilgili ödemelerin sektörü bu zamana kadar ayakta tuttuğunu, buradaki bozulmanın sistemi de etkilediğini söyledi.

KDV FARKLILIĞI SORUNU

İthal edilen ham madde ile mamul ürün satışında uygulanan KDV oranlarındaki farklılığa da değinen Demir, ham madde alınırken yüzde 18 KDV ödenmesine karşın ürün satılırken oranın yüzde 8 olduğunu bildirdi. İthalatçının ise yüzde 8 KDV ile ürünü alıp aynı orandaki KDV ile sattığını dile getiren Demir, bu durumun piyasada rekabet koşullarını bozduğunu ifade etti.

Demir, KDV iade sürelerinin uzunluğuna da işaret ederek, KDV’nin ödenmediği zamanlarda oluşan finansman yükünün firmalar tarafından üstlenildiğini belirtti.
İthalat ve satışta tek KDV oranı uygulanmasını beklediklerinin altını çizen Demir, şunları kaydetti:

“Burada en önemli konu ithalatçıların bitmiş ürünü yüzde 8 KDV ile alıp aynı oranda satmaları. Bizim yüzde 18’e alıp yüzde 8’e satmamız. Örneğin yabancı bir stent üreticisi ürünü yüzde 8 KDV ile ülkeye sokuyor, yüzde 8 ile satıyor. Yerli üretici ise ham madde aldığı için yüzde 18 KDV ile ürünü alıyor, işliyor, yüzde 8 ile satıyor. KDV farklılığı birçok sektörü ilgilendiriyor. Biz, bütün sektörler için oranın yüzde 12 olmasını istiyoruz.”

VİDEO: ÜNİVERSİTE HASTANELERİ KRİZDE

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.