‘Üniversite hastaneleri kanser ilaçlarında sorun yaşayacak’

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişikliklerle; 01.12.2015 tarihinden sonra yatan ve günübirlik tedavi verilen tüm hastaların ilaçlarının hizmet veren kurum tarafından karşılanmak zorunda olduğunu belirten Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Yönetim Kurulu adına Dernek Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, yatan hasta ve günübirlik tedavi verilen hastaların reçetelerinin serbest eczanelere reçete edildiği durumda, reçete edilen ilaçların bedelinin kurumun SGK alacağından kesileceğini ve bu kesintilerin iadesinin olmayacağını hatırlattı.

“Bu önlemler muhtemeldir ki hastalara daha uygun koşullarda hizmet sağlamak, boşa harcanan ilaç ve bunların ödemesini azaltmak üzere planlanmıştır” ifadesini kullanan Prof. Demir’in açıklamasında dikkat çektiği noktalar şöyle:

“Bununla birlikte gelirlerinin neredeyse tamamına yakını SGK’ya bağlı olan üniversite hastanelerinde herhangi bir işbirliği ya da görüş alışverişi yapılmadan yayınlanan bu karar ile başta kanser hastaları olmak üzere hasta ve kurumların mağduriyetine neden olacak önemli sorunlar kaçınılmazdır.

“ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEKİ KANSER HASTALARI SIKINTI YAŞAYACAK”

Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 01.07.2015 tarihinde geçilen bu uygulama için hastanelere ek bütçe sağlanmıştır. Oysa üniversite hastaneleri ile bir ortak fikir ya da işbirliği yapılmamıştır. Üniversite hastaneleri bazen ödeme güçlükleri nedeniyle bazen ödeme güçlüğü olmasa bile ucuz veya pahalı bir çok ilaca hem ihalelerde hem doğrudan alımlarda teklif dahi alamamaktadır. Ödeme güçlüklerine rağmen teklif verilen birçok ilaçta da kurumu zarara uğratacak fiyatlar söz konusu olmaktadır. Dolayısı ile; ihale ya da doğrudan alımda teklif gelmeyen ilaçların temin edilmemesi durumunda kurumlar özellikle de kamu üniversiteleri bir nevi cezalandırılma durumunda kalmaktadır.

“ÖDEME DENGESİ DAHA FAZLA BOZULACAK”

Özellikle kamu üniversiteleri kanser hastalarının tedavisinde çok büyük rol oynamaktadır. İlaç temini ve ödemelerde oluşacak sıkıntılara karşı kurumların yerine getiremeyeceği uygulamaların kanser hastalarının tedavi süreclerinde çok önemli sıkıntılara ve karışıklığa neden olacağı açıktır. Kurumların özellikle de kamu üniversitelerinin ödeme dengesini daha da bozacak bu durum, uygulama tebliğinin hedefini daha da uygulanamaz hale getirecektir.

SGK, Sağlık Bakanlığı, ve hizmet veren (özellikle kamu üniversiteleri) kurumların bir araya gelerek yukarıdaki tebliğe ve sıkıntıları gidermeye uygun bir plan oluşturmaları ile sorunun çözümü mümkündür. Yukarıdaki sorunların çözümünün üretilmemesi durumda, günübirlik tedavi uygulamasından en çok yararlanan hasta grubunu oluşturan kanser hastaları en fazla mağdur olacak hastalar olacaktır. Bu sıkıntılar, özel donanım ve özen gerektiren kanser hastalarının tedavi organizasyonunda hedeflenen iyileşmeden ziyade bozulmaya neden olabilir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.