Üç boyutlu baskıyla canlı vücut parçaları üretildi

Amerikalı bilim insanları süngere benzeyen ve içinde mikroskopik kanallar bulunan üç boyutlu hücreler oluşturmayı başardı.

Bu mikroskopik kanallar sayesinde hücrelerin beslenmesi sağlandı.

Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan araştırmada üretilen kemik, kas ve kıkırdak parçaları ilk olarak hayvanlar üzerinde denendi.

Nakledilen parçaların içinde zamanla kan damarları ve sinirlerin oluştuğu ve bu parçaların hayvanlar üzerinde normal işlevlerini yerine getirdiği gözlendi.

Araştırmacılar şimdi insan deneylerine başlamayı hedefliyor.

Böylece insanların ihtiyaç duydukları vücut parçalarının sağlıklı şekilde sağlanması planlanıyor.

Araştırmacılar, diğer türde insan dokularını da üretmek için bu teknoloji üzerindeki çalışmaların desteklenmesi çağrısında bulunuyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.