Türklerin yaşadığı bölgede 230 domuz gribi

doktor oneri

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Haringey bölgesi belediyesi yetkilileri, Türk ailelerin çocuklarının okula devamının sağlanabilmesi için, basın toplantısı düzenleyerek Türk gazetecilere konuyla ilgili bilgi verdi.

Özellikle geçen hafta Haringey Belediyesi sınırları içinde domuz gribi vaka sayısında büyük artış görülmesi üzerine, Haringey Belediyesi Meclis üyesi Nilgün Canver ile Haringey Bölgesi Halk Sağlığı sorumlusu Eugenia Cronin, bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda domuz gribi nedeniyle önceki günlerde bölgedeki bazı ilkokulların kapandığını, ancak daha sonra yeniden açıldığını ifade eden Nilgün Canver, bu okullardaki kesinleşmiş vaka sayısının çok az düzeyde seyretmesine rağmen, Türk öğrencilerin okula devamlarında büyük bir düşüş yaşandığına dikkati çekti.

ÇOCUKLAR HASTA DEĞİLSE OKULA GÖNDERİLMELİ

Haringey’de bugün halen tedavileri sürdürülen 30 vakanın bulunduğunu, tedavisi tamamlanan hasta sayısının da 200 olduğunu belirten Canver, “Aileler eğer çocukları hasta değilse okula göndersinler. Ancak çocuklarının hasta olduğundan şüpheleniyorlarsa göndermesinler” uyarısında bulundu.

Canver, çocukları okula göndermemenin, gripten korunmak için iyi bir yöntem olmadığının altını çizdi.

“Hastalar arasında Türk bulunup bulunmadığına” dair soruyu yanıtlayan Eugenia Cronin ise Londra’da 1400 kişinin domuz gribi hastalığına yakalandığını ve bu kişiler arasında Türklerin de olmasının yüksek olasılık olduğunu ifade etti.

Hastalık şüphesi duyanların, hastanelere gitmeden önce Ulusal Sağlık Servisine ait domuz gribi bilgi hatlarını aramaları uyarısında bulunan Canver ve Cronin, domuz gribi konusunda bilgilendirmek amacıyla Türkçe basılan kitapçıkların, Haringey’deki Türk kökenli ailelerin evlerine gönderildiğini söyledi.

TERMAL KAMERA OLMAMASI ŞAŞIRTICI

Canver de Haringey’de domuz gribinden ölüm olmamasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi ve bugüne kadar ortaya çıkan vakaların tümünün tedavi edilebilir düzeyde seyrettiğini anlattı.

Nilgün Canver, kısa süre önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve domuz gribine karşı önlem amacıyla havaalanına kurulan ve vücuttaki yüksek ısıyı tespit eden monitörleri oldukça olumlu bir adım olarak değerlendirdiğini belirtirken, İngiltere havaalanlarında bu şekilde bir uygulamanın bulunmamasından duyduğu şaşkınlığı da ifade etti.

Domuz gribine karşı kolonya kullanmanın da oldukça etkili olacağını söyleyen Nilgün Canver, özellikle Türkiye’ye tatile gidecek olan İngiltere’deki Türklerin, yolculuk esnasında da hijyen koşullarına dikkat etmeleri uyarısında bulundu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.