Türkiye’ye gelen ABD’lide domuz gribi

doktor oneri

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 27 Mayıs’ta ABD’nin New York kentinden hareket edip, 28 Mayıs’ta Türkiye’ye gelen bir ABD vatandaşının dün ateş, başağrısı ve halsizlik yakınmasıyla bir sağlık kuruluşuna başvurdugu kaydedildi.

Açıklamada, hastadan alınan numunenin Ulusal Grip Referans Laboratuvarı’ndaki incelemesinde domuz gribi (influenza A/H1N1) belirlendiği belirtildi.

Vakanın Türkiye’de, tanısı konan 8. vaka olduğu kaydedilen açıklamada, vakaların, hastalığın kuluçka döneminde ABD’ye seyahat ettiği bildirildi.

Açıklamada, hastanın genel durumunun iyi olduğu ve izole edilerek tedavisine başlanıldığı ifade edilerek, hastanın yakın temaslılarına ulaşıldığı, koruyucu ilaç tedavilerine başlanıldığı ve hastalık belirtileri açısından takiplerinin süreceği duyuruldu.

MEKSİKA’DA 103 ÖLÜ

Domuz gribinin ilk görüldüğü ülke Meksika’da bu hastalığa bağlı ölümlerin sayısı 103’e yükseldi.

Meksika Sağlık Bakanlığı, ölenlerle birlikte kesinleşen vaka sayısının da 5 bin 563 olduğunu açıkladı.

Açıklamada, ölüm ve hasta sayılarındaki artışa rağmen, hastalığın yayılma eğrisinin düştüğüne işaret edildi.

Şili’de de domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü nedeniyle 1 kişi öldü.

Türkiye’ye gelen ABD’lide domuz gribisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.