Türkiye’nin mide kanseri haritası çıkarılacak

Dünyada mide kanserinin seyrini araştırmak amacıyla başlatılan REGATE çalışmasının Türkiye’ye yönelik ilk sonuçları Antalya’da düzenlenecek Ulusal Kanser Kongresi’nde açıklanacak.

Araştırmanın ulusal koordinatörü ve uluslararası danışma kurulu üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şuayib Yalçın, 23 Nisanda Antalya’da düzenleyeceği basın toplantısında, Türkiye’nin ilk çok merkezli mide kanseri hastalık kayıt çalışması özelliğini taşıyan REGATE çalışması hakkında bilgi verecek.

Prof. Dr. Yalçın ayrıca, Türkiye’de mide kanserinin bölgelere göre dağılımı, beslenme ve aile öyküsüyle ilişkisi konusunda açıklamalar yaparak, Türkiye’de mide kanseri haritası oluşturulmasına yönelik verileri sunacak.

Yalçın, 2004-2008 yıllarında 5 kıtada toplam 10 bin 200 hasta ve Türkiye’de 11 merkezdeki 412 hastadan elde edilen sonuçlar hakkında değerlendirme yapacak.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.