Türkiye’nin ilk ve tek ‘akıllı hastanesi’ açıldı

Akıllı hastane‘ ile ilgili açıklamalarda bulunan İpekyolu Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ahmet Özcan Aktepe, “Bakanlığımız tarafından Van‘da 130 milyon TL’ye yaptırılan 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve 200 yataklı Kardiyoloji ve KVC Hastanemiz hizmete devam ediyor. 5 yıldızlı otel konforunda hizmet veren hastanemizde 10 günlük süre içerisinde 21 bin hasta muayene ettik. 244 ameliyat ve 163 doğum gerçekleştirildi” dedi.

“NEDEN ‘AKILLI’ HASTANE DENİLİYOR?”

Akıllı hastanenin yapımına 2011’de yaşanan depremlerden sonra başlandığını belirten Dr. Ahmet Özcan Aktepe, hastanenin, ‘akıllı’ hastane olarak tasarlanıp inşa edildiğini belirterek, şunları aktardı:

“Akıllı’ hastane olma sebepleri; biliyorsunuz depremden yeni çıktık ve deprem kuşağında yer alan bir bölgede yaşıyoruz. Hastanemiz deprem izolatörleri üzerine kurulduğu için en şiddetli depremlere karşı dayanıklı olarak yapıldı. Ayrıca binamızın havalandırması, elektrik tesisatı ve diğer tesisatları bir kumanda merkezinde kontrol edilebilmektedir. Ayrıca hastanemiz çevre dostu olarak tasarlanmış olup kendi enerjisini kendisi üretmektedir. Yine ülkemizde ilk ve tek LED sertifikasına sahip olan hastane özeliğini de taşımaktadır. Tüm hastanenin havalandırma, iklimlendirme ve aydınlatma sistemleri tek bir merkezden kontrol edilebiliyor olması bize tasarruf etmemizi sağlamaktadır. Elektrik kesintilerinde veya gerekli durumlarda binamız kendi elektriğini doğalgazdan üretmektedir.”

Hastanenin, 5 yıldızlı otel konforuna sahip olan ‘Anne oteli’ ve çocuk servislerinde ‘hastane okulu’ ve ayrıca çocuk oyun alanları bulunduğunu dile getiren Dr. Aktepe, “Anne otelimizde kalan annelerimize eğitim birimimiz tarafından çocuk emzirme, çocuk bakımı ve benzeri eğitimler verilmektedir” diye konuştu.

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ”

Engelli kızının tedavisi için hastane hastane dolaştığını söyleyen Nuriye Kaplan ise, “Benim çocuğum 11 yaşındadır. Yaklaşık 10 yıldır sürekli hastanelerdeyiz. İnanın bunca zamandır yattığımız hastaneler şimdiki kadar konforlu değildi. O zaman enfeksiyondan endişe ediyorduk. Çocuğumuzun daha fazla zarar görmesinden korkuyorduk. Sürekli çocuğumu yoğum bakımda yatırmak zorunda kalıyordum. Yalnız bu hastane açıldıktan sonra burada servis ya da yoğun bakım bizim için fark etmiyor. Çok temiz bir yer, memnunuz, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.