Türkiye’nin ilk ‘transport kuvözü’ üretildi

Türkiye’nin ilk transport (nakil) kuvözünü üreten Firmanın Sahibi Ferhat Yıldız, ürünün Ar-Ge aşamasının yaklaşık 3 yıl sürdüğünü belirterek, yaklaşık bir ay önce kuvözün satışa hazır hale geldiğini söyledi.

Transport kuvözün hastane içinde ya da farklı şehirler arasında bebeğin sorunsuz bir biçimde nakledilmesi açısından önemli olduğuna işaret eden Yıldız, sıradan kuvözlerin ise böyle bir nakle imkan vermediğini bildirdi.

Söz konusu kuvözü dünyada sadece birkaç firmanın ürettiğini ifade eden Yıldız, “Ürettiğimiz kuvöz teknolojik özellikleri bakımından dünyanın en üstün teknolojisine sahip. Nedir bu teknoloji? Hastane içinde veya her türlü ambulansla başka yerlere taşınırken bebeğin kanındaki oksijenin seviyesini, kalp atış hızını, kanındaki karbondioksit oranını, hemoglobinini tek bir cihaz üzerinden ölçebiliyoruz. Bu özellikleriyle dünyadaki tek transport kuvöz olma özelliğine sahip” dedi.

Transport kuvözlerin elektrik enerjisinin yanı sıra kendi bataryasıyla da uzun süre çalışabildiğini anlatan Yıldız, kuvözün kara ambulansının yanı sıra helikopter ve uçak ambulanslarda da kullanılabildiğine dikkati çekti.

YENİDOĞAN TRANSPORTU NEDEN ÖNEMLİ?

Bebek ölümlerinin yüzde 60’ı yenidoğan döneminde gerçekleşiyor. Bu ölümlerin de yüzde 80’i ilk hafta ölümleri. İlk hafta ölümlerinin yüzde 40’ı da ilk 24 saat ölümlerinden oluşuyor.

Bu açılardan bakıldığında hasta yenidoğanın acil nakli, mortalite (her 1000 kişi başına ölümlerin sayısının oranı) ve morbiditelerin (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içinde hastalığa tutulanların sayısının sağlıklı kalmış nüfusa oranı) önlenmesi açısından büyük önem taşıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.