Türkiye’nin enfeksiyon haritası çıkarıldı

Antalya’da düzenlenen sağlık kurultayında, Türkiye‘nin enfeksiyon haritası çıkarıldı. 
Buna göre her bölge, hastalıkların görülme sıklığında farklılık gösteriyor.

Hepatit B, Güneydoğu’da yüzde 9 oranında varlık gösteriyor. İzmir’de ise bu oran sadece yüzde bir.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül, “Güneydoğu’da hepatit B’nin bu kadar yüksek olması çok kalabalık evlerde oturulmasından kaynaklanıyor. Aynı evde çok sayıda insanın bulunmasıyla çok yakın temasla ilişkili. Ve aile içi geçişlerin de olduğunu düşündüren boyutta bir yüksek enfeksiyondan bahsediyoruz” dedi.

HEPATİT C KAN NAKİLLERİYLE BULAŞABİLİYOR

Kan nakillerinin olduğu bölgelerde en fazla rastlanan enfeksiyon hastalığı ise hepatit C.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ise ilk olarak Tokat’ta başladı. Daha sonra kent çevresine, Çorum, Yozgat, Samsun ve Gümüşhane’nin ilçelerine yayıldığını belirten Prof. Ergönül, “KKKA’yı taşıyan kene İstanbul’dakinden daha farklı. İstanbul’un kenesiyle Kırım Kongo farklılık gösteriyor. İstanbul’da Kırım Kongo görmezken, o bölgelerde kenenin yapısında bağlı olarak virüs taşınabiliyor” ifadesini kullandı.

Uzmanlar, sığınmacıların enfeksiyon hastalıklarında ciddi bir artışa neden olmadığına da dikkat çekti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.