Türkiye’nin antibiyotik haritası çıkarılıyor

Antibiyotikte bin kişi başına düşen tanımlanmış doz 42 birim ve 42 ülke arasında da en yüksek tüketime sahip ülke Türkiye. Avrupa ortalaması 20 birim.

Sağlık Bakanlığı, bu tablo üzerine harekete geçti. Akılıcı ilaç kullanımı kapsamında yeni bir proje başlattı. Türkiye’nin antibiyotik haritası çıkarılıyor.

Türkiye genelindeki bütün aile hekimlerinin yazdığı reçeteler tek tek inceleniyor, ortalama üzerinde antibiyotik yazan hekimler mektuplarla uyarılıyor.

AMAÇ 22 BİN AİLE HEKİMİNE ULAŞMAK

Başlangıç noktasının, en çok antibiyotik tüketilen il Şanlıurfa olduğunu belirten Akılcı İlaç Yönetim Dairesi Başkanı Melis Aksoy, “Aile hekimlerimiz tarafından 100 hastanın 60’ına reçete yazılıyor. Yazılan her 3 reçetenin 1’inde de antibiyotiği görüyoruz. Şanlıurfa’da şöyle diyebilirim 2 reçeteden birinde antibiyotik yer alıyor. Oradaki hekimlerimizden başlayarak hekimlerimize kendileri ile ilgili bir mektup gönderiyoruz. 500 hekimimize bu mektupları ilettik” dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun, 22 bin aile hekiminin tamamına ulaşmayı hedeflediğini dile getiren Aksoy, “Bir hekim ne kadar protokol oluşturmuş, ne kadar reçete yazmış, yazdığı reçetelerin ne kadarında antibiyotik, ağrı kesici, antidepresan var. Bunları belirleyerek kendileri ile ilgili öz değerlendirme yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.