Türkiye’nin 3. çift kol naklinde fizik tedavi süreci başlayacak

Akdeniz Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de üçüncü çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır‘ın sağlığının çok iyi olduğunu ve operasyon sonrası 9’uncu güne girildiğini belirterek, cerrahi olarak risklerin azaldığını söyledi.

Bundan sonra ilaç ayarlamaları, genel bakım ve hareketler ile ilgili öğretilere ağırlık vereceklerini anlatan Özkan, “İyi gidiyor, bir sorunumuz yok. Artık biraz daha motive, kendine güveni geldi. Sık aralıklarla görüyoruz, ilaç dozları ayarlanıyor. Morali de gayet iyi. Önümüzdeki hafta fizik tedaviye başlayacağız. Hastayla yakından ilgileniyorlar. Bundan sonraki süreç önemli” dedi.

“BİR YIL SONRA KOLLARINI KULLANABİLECEK”

Hastanın kollarını üç aydan sonra hissetmeye başlayacağını vurgulayan Özkan, “Bazen hissettiğini söylüyor ama derin duyuları, bizim yaptığımız işlemi duyması mümkün değil. Üç aydan sonra hızlıca hissetmeler başlayacaktır, hareketler daha oturarak devam edecektir. Birinci yılın sonunda kollarını iyi şekilde kullanmaya başlayacağını umut ediyoruz. Kollarına alıştı, beklentisi gayet olumlu bir hastaydı. Öncesinden de bu işe motive şekilde geldiği için bir sıkıntı olacağını sanmıyoruz. Hastamızı bir ay içinde taburcu ederim ama çok uzaktan geliyor. Normalde 20, 25 günde taburcu ederdim. Tamamen ilaçlar ayarlansın, sık aralıklarla buraya gelmesin diye her şeyi tamamlayıp birkaç ay burada tutabiliriz” şeklinde konuştu.

PATLAMA SONUCU KOLLARINI KAYBETTİ

2008 yılında tarlada bulduğu amonyum sülfat ve amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu kollarını kaybeden Mustafa Sağır’a motosiklet kazası geçiren ve beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar’ın bağışlanan kolları nakledilmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.