Türkiye’den ‘İyi Klinik Uygulamalar Eğitimi’

Hastalar yani gönüllüler ile doğrudan iletişimde olan araştırmacılar yani hekimler klinik çalışmaların en önemli yapı taşı. Gönüllü hasta haklarının korunması ve çalışmaların kurallara uygun olarak yürütülmesi için araştırmacıların ulusal ve uluslararası düzenlemeleri iyi bilmesi önemli. “Investigator Academy”, araştırmacıları bu alanda bilgilendirerek klinik araştırmaların kalitesini arttırmayı, bu yolla da hasta haklarının korunmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Novo Nordisk BANS (Business Area Near East South Asia) Medikal ve Klinik Araştırmalar Departmanının bir eğitim projesi olan “Investigator Academy”, 16-17 Şubat 2010 tarihlerinde, İstanbul The Marmara Otel’de, İyi Klinik Uygulamalar (Good Clinical Practice) kursu gerçekleştirecek.

“Investigator Academy”de eğitimler uzman eğitmenler tarafından veriliyor ve eğitimler akredite sertifikalar ile belgelendiriliyor. Eğitim, Türkiye, Hindistan, İran, Irak, İsrail, Suriye, Ürdün, Pakistan, Lübnan, Afganistan, Bangladeş, Nepal, Butan, Maldiv Adaları ve Sri Lanka’daki (BANS Bölgesi) tüm araştırmacılara açık. Araştırmacılar eğitimlere ücretsiz katılabiliyor.

23 Şubat 2009’da gerçekleşen “Investigator Academy”nin ilk eğitiminde yer alan BANS Bölgesi ülkelerinden 62 katılımcı, eğitimleri başarı ile tamamlayarak sertifikalarını aldı. Bu yıl yapılacak eğitimde ise yine bu ülkelerden yaklaşık 80 katılımcının yer alması planlanıyor. 

Eğitimler, araştırmacı hekimlerin eğitim ihtiyaçları değerlendirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda belirleniyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.