Türkiye’de yılda 174 bin kişi kanser oluyor

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Dairesi Başkanı Murat Gültekin, nitelikli kanser kayıtlarını güvenilir ve doğru biçimde toplamayı amaçladıklarını belirterek, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kanser kayıtçılığına ciddi yatırım yapıldığını belirtti. 

Çalışmalar sonucunda birçok uluslararası kurum tarafından kabul edilen güvenli kanser istatistiklerine ulaşıldığını ifade eden Gültekin, 2012 yılında 12 ilde yüzde 27 olan aktif kanser kayıtçılığı kapsayıcılık oranının 2015 yılında 81 ilde yüzde 100’e ulaştığını ve verilerin kalite değerlendirmelerinin sürekli gerçekleştirildiğini anlattı.

Gültekin, kanser istatistikleri kalitesinin Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) akredite olduğu sınırlı sayıda merkez bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle dedi:

“Ülkemizde 2014 yılından bu yana İzmir, Antalya, Trabzon ve Edirne kanser kayıt merkezlerimiz akredite merkezler arasındadır. Bu anlamda kanser kayıtçılığında dünyada lider ülkeler arasına girdik. Bu nedenle İzmir Kanser Kayıt Merkezimiz, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz ve Orta Asya için DSÖ tarafından seçilen altı uluslararası kanser kayıtçılığı eğitim merkezinden birisi oldu.”

KANSER HER YIL DÜNYADA 8,2 MİLYON İNSANI ÖLDÜRÜYOR

Gültekin, 2015 yılında elektronik sağlık kayıtlarında yapılan yeniliklerle patoloji, hematoloji ve sitoloji laboratuvarlarında kanser tanısı konulduğunda Sağlık-Net üzerinden, teşhisi koyan hekimlerin kolaylıkla pasif bildirim sağlayacağı bir sistemin hayata geçirildiğini aktardı.

Gültekin, Patoloji Veri Seti adlı sistemde toplanan kayıtlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Kanser, her yıl dünyada 14 milyon kişinin yakalandığı bir hastalık ve 8,2 milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Türkiye kanser istatistiklerine göre ülkemizde 103 bin erkek ve 71 bin kadın olmak üzere bir yıl içerisinde 174 bin kişi kansere yakalanıyor. Ülkemizde görülen kanser sıklığı, gelişmiş dünya ülkeleri ile kıyaslandığında daha az. Kanser çeşitlerinde farklılıklar olsa da ülke genelinde kanserin dağılımda ya da teşhis edilen kanser olgularının sayılarında bölgesel olarak anlamlı farklılık bulunmuyor. Yurt genelinde erkeklerde en yaygın akciğer, prostat, bağırsak mesane ve mide kanseri; kadınlarda ise meme, tiroid, bağırsak, rahim ve akciğer kanseri görülüyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.