Türkiye’de “Nepal şapı” alarmı

Hayvancılıkta, şap hastalığı alarm veriyor. Türkiye’nin birçok şehrinde “Asya-1 virüsü” ya da “Nepal şapı” olarak adlandırılan yeni tip şap hastalığı görüldü. Bazı şehirlerdeki hayvan pazarları kapatıldı.

Suriye’den kaçak olarak ülkeye giren hayvanlardan yayıldığı belirtilen hastalık, ilk olarak eylül ayında Van’da görüldü.

Daha sonra Kars, Çorum, Kırşehir, Aksaray, Bursa, Denizli, Kırıkkale, Samsun ve Burdur gibi illere de yayıldı.

Türkiye’de ilk kez görülen virüs nedeniyle birçok ilde buzağı ölümlerinin arttığı belirtiliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, hastalığın abartıldığı şekilde olmadığını belirtti, karantinanın söz konusu olmadığını söyledi.

Bakan Çelik, “Bunların engellenmesiyle ilgili aldığımız çok önemli tedbirler var. Şap ile ilgili farklı bir mikroptan bahsedildi. Onunla ilgili enstitülerimiz yeni bir aşı ürettiler, yaygın bir şekilde uygulanıyor” dedi.

Asya-1 tipi olarak adlandırılan şap hastalığı türünün yayılma hızının çok yüksek olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şap enstitüsünün buna karşı ürettiği yeni aşının olumlu sonuçlar verdiğini belirttiler.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.