Türkiye’de kadavradan organ bağışı hala yetersiz

Türkiye’deki organ bağışı, özellikle de kadavradan bağış oranlırının hala düşük olduğunu dile getiren Atatürk Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk, Batı ülkelerinde organ nakli gereken hastaların yaklaşık yüzde 80’nin ölüden yapılan bağışlarla sağlığına kavuştuğunu belirtti.

Türkiye’de kadavradan bağışın yetersizliğine vurgu yapan Öztürk, “Bunu artırmamız gerekiyor. Bu konudaki duyarlılığı artırmamız gerekiyor çünkü organ nakli dışında tedavisi mümkün olmayan çok sayıda hastalık var. Karaciğer ve böbrek yetmezliği buna örnek. Şu anda aktif olarak bizim listemizde 700 civarında böbrek, 90 ile 100 arasında ise karaciğer bekleyen hastamız var. Bu hastalar için başka bir tedavi mümkün değil” diye konuştu.

“ORGAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN ARTMASI GEREKİYOR”

Öztürk, bu hastaları destek tedavileriyle hayatta tutmaya çalıştıklarını, uygun organ bulununcaya kadar beklemek zorunda kaldıklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“Bu nedenle canlı bağışa yönelmek zorunda kalıyoruz ama biz canlı bağışı sevmiyoruz. Daha çok kadavra, yani ölüden bağışı istiyoruz. Bunun için de insanlarımızın daha bilinçli olması ve daha çok yardımcı olması gerekiyor.”

Nakillerin yüzde 60-65’inin canlı vericilerden yapıldığını vurgulayan Öztürk, “Türkiye’de kadavra kullanımı konusunda belki de en iyi rakamlara sahibiz ama bizim sıkıntılarımızın başında bölgede organ bağışının yeterli sayıda olmaması geliyor. Bundan dolayı organ bağışını artırabilmek için birtakım faaliyetler içerisindeyiz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.