Türkiye’de her yıl 100 bin kişi sigaradan ölüyor

500 yılı aşkın süredir dünya çapında milyarlarca insanı ölüme sürükleyen sigara, Türkiye’de de her gün 200 ila 250, her yıl ise 100 bine yakın kişinin ölümüne neden oluyor. 19 Temmuz Pazar günü yürürlüğe giren yeni yasa ile oluşturulacak % 100 Dumansız Hava Sahası, yaşamların bir hiç uğruna kaybolmasını engellemeyi hedefliyor.

Sinirlenince, sevinince, üzülünce, heyecanlanınca, sıkılınca, beklerken, eğlenirken ve daha birçok nedenden ötürü yakılan sigara ülkemizde her gün 200 ila 250 kişiyi ölüme sürüklüyor. Çünkü 70 milyonluk Türkiye nüfusunun 17 milyonu aktif olarak sigara kullanıyor. Uzmanlar, ülkemizde sigaraya başlama yaşının 12’ye düştüğünü, sigaranın ülke ekonomisine zararının ise günde 40 milyon dolara ulaştığını (yılda 15 milyar dolar) ifade ediyorlar.

Yakıldıkça ocak söndüren sigara nedeniyle, Türkiye’deki 17 milyon kullanıcının yaşam sürelerinin 8 ila 10 yıl kısaldığı tahmin ediliyor. Bile bile erkenden davet edilen ölüm ve hastalıklara en büyük darbe ise 19 Temmuz Pazar günü vuruldu.

Sigara içenler naftalin, fare zehri, aseton ve füze yakıtı da tüketiyor!

Uzmanlar, sigaranın içinde 4000’i aşkın zehirli madde bulunduğunu belirtiyor. Dünya çapında sigara içen tam 1,3 milyar kişi ciğerlerini kanserojen bir madde olan polonyum – 210, radyasyon içeren radon, füze yakıtı (metanol), tiner (toluen), tüplerde kullanılan bütan gazı, böcek öldürücü madde DDT, fare zehri arsenik, tuvalet temizleyicisi amonyak, asfaltın hammaddesi katran ve egzoz gazı karbon monoksit başta olmak üzere binlerce zararlı kimyasal ile dolduruyor!

Sigaranın sağlık üzerindeki zararlı etkileri de saymakla bitmiyor. Akciğer kanseri vakalarının yüzde 90’ının, genel kanser vakalarının yüzde 30’unun ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 50’sinin sigaradan kaynaklandığı belirtiliyor. Bunların yanı sıra dudak, yanak, gırtlak, mide, pankreas ve yemek borusu kanseri, astım ve bronşit, beyin ve kalpte damar tıkanıklığı, öğrenme bozukluğu, hafıza zayıflığı, erken bunama, üst solunum yolu enfeksiyonları, erkeklerde iktidarsızlık, kemik erimesi, hamilelerde düşük riski, bebeklerde zekâ geriliği gibi nice hastalık da sigara içenleri bekliyor. Bunların yanı sıra sigara kadınlarda doğurganlığın azalmasına, erkeklerde ise iktidarsızlığa yol açıyor!

Türkiye’de kim, ne kadar sigara içiyor?

Araştırmalar sigara içenlerin yüzde 85’inin gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşadığına işaret ediyor. Gelişmiş ülkelerdeki sigara kullanımı giderek azalırken, küresel sigara stratejisi nedeniyle tütün kullanımı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere kaydırılıyor.

T.C. Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından gerçekleştirilen ‘Küresel Yetişkin Tütün Araştırması 2008’, Türkiye genelinde 15 yaş ve üstü bireylerin yüzde 31,3’ünün her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamulleri kullandığını gösteriyor. Araştırmaya göre, sigara kullanan erkeklerin oranı yüzde 47,9 iken kadınlarda bu oran yüzde 15,2 olarak ifade ediliyor. Araştırma sonuçları ayrıca, tütün ve tütün mamulü kullanan bireylerin ağırlıklı olarak 25-34 (yüzde 40,3) ve 35-44 (yüzde 39,6) yaş gruplarına dahil olduklarını da gösteriyor.

Cinsiyet ayrımına göre bakıldığında ise 25-34 yaş grubundaki erkeklerin yüzde 58, kadınların ise yüzde 22,4 oranında olduğu görülüyor. Araştırmadan elde edilen diğer veriler şöyle:

Evde ailesi sigara içen çocuklar günde 5 sigara içmiş kadar oluyorlar!

Pasif içiciler yani sigara içen kişilerle aynı havayı soluyanlar da sigaranın fiziksel zararlarından etkileniyorlar. Bu kişilerde ayrıca amfizem ve erişkin astımı gibi hastalıklara da rastlanıyor. Çevresel tütün dumanı kalp hastalıklarını da yüzde 20 ila 70 arasında artırıyor. Uzmanlar, evde ailesi sigara içen bir çocuğun günde 5 sigara içmiş kadar olduğunu belirtiyor. Sigara, ani bebek ölümü riskini de 2,5 kat artırıyor. Kocası sigara içen kadınların akciğer kanserinden ölme riski de yine 2-3 kat daha fazla oluyor.

Bu gidişe dur demek elinizde!

Günümüzde, sigarayı bırakmaya karar veren kişilere yardımcı olacak birçok yöntem ve tedavi bulunuyor. Bunlardan biri olan nikotin replasman tedavisi. Nikotin replasman ürünleri bedene belli oranlarda nikotin salarak rahatlama sağlıyor, böylece sigarasız yaşama alışmaya çalışırken nikotin eksikliğinin yol açabileceği semptomlar ortadan kaldırılmış oluyor. Uzmanlar, nikotin replasman ürünleri kullanılırken asla sigara içmeye devam edilmemesi yönünde de uyarıda bulunuyor.

* Bu yazıda yer alan rakamsal veriler Novartis, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türk Toraks Derneği tarafından gerçekleştirilen farklı araştırmalardan derlenmiştir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.