Türkiye’de domuz gribi vakası 10’a yükseldi

doktor oneri

Sağlık Bakanlığı, 3 Haziran’da Frankfurt bağlantılı olarak Toronto ve New York’tan Türkiye’ye gelen iki Türk vatandaşında domuz gribi tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son iki vaka ile Türkiye’de bugüne kadar toplam 10 kişide domuz gribi tespit edildiği bildirildi.

Vakaların dokuzunun ABD’den, birinin de Kanada’dan Türkiye’ye gelen kişiler olduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmediği vurgulandı.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

”Toronto/Kanada’dan 02.06.2009 tarihinde hareketle Frankfurt’a, 03.06.2009 tarihinde Frankfurt’tan yerel saatle 15.30’da Türk Havayolları (THY) TK 1602 sefer sayılı uçağı ile hareket ederek Ankara’ya gelen bir vatandaşımız 04.06.2009 tarihinde yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleri ile sağlık kurumuna başvurmuştur.

New York/ABD’den 02.06.2009 tarihinde hareketle Frankfurt’a, 03.06.2009 tarihinde Frankfurt’tan yerel saatle 13.00’da Lufthansa Havayolları LH 3342 sefer sayılı uçağı ile İstanbul’a gelen bir vatandaşımız ise havaalanında termal kamerada yüksek ateş tespit edilmesi üzerine sağlık kurumunda izole edilmiştir.

Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarımızda yapılan tetkikleri sonucunda her iki vatandaşımızda da domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsünün bulunduğu belirlenmiştir.

Hastalar izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastaların tıbbi takibi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından gerekli tüm tedbirler alınmış ve titizlikle uygulanmaktadır.

Hasta ile birlikte aynı uçakta seyahat eden yolcular ve yakın temaslılar için izlem çalışmaları sürdürülmektedir.

Son iki vatandaşımız ile birlikte ülkemizde bugüne kadar toplam 10 kişide domuz gribi tespit edilmiştir. Vakaların dokuzu ABD’den, biri Kanada’dan ülkemize gelen kişiler olup kişiden kişiye bulaşma nedeniyle yerli vaka tespit edilmemiştir.

Aşağıdaki tarih ve sefer sayılı uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak ‘Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim’ şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir.

Ayrıca son yedi gün içerisinde vaka görülen riskli ülkelere seyahat hikayesi bulunan vatandaşlarımızdan 38 derece üzerinde ateş ile birlikte boğaz ağrısı, öksürük, kırgınlık, halsizlik belirtilerinden en az biri olanların 112 ücretsiz telefon hattını arayarak bilgi vermeleri halinde hiçbir ön işleme gerek olmaksızın sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmaları sağlanacaktır.”

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelerek bir yakınının İzmir’de domuz gribi teşhisiyle karantinaya alındığını ve kendisinin de domuz gribine yakalanmış olabileceğini söyleyen kadın, kısa süreli paniğe neden oldu.

Alınan bilgiye göre, N.M, hastaneye gelerek doktorlara bir akrabasının domuz gribine yakalandığı için İzmir’de karantinaya alındığını ve kendisinin de domuz gribine yakalanmış olabileceğini söyledi.

N.M’nin başvurusunu dikkate alan görevliler, hastanede önlem aldı. Personele ve hastalara maske taktırıldı ve hastaneye bir süre hasta kabul edilmedi.

Yapılan tetkikler sonucunda N.M’nin domuz gribine yakalanmadığı, soğuk algınlığı geçirdiğinin belirlendiği, kadının da, İzmir’deki akrabasının karantinaya alınması konusunda da doktorlara yalan söylediğini itiraf ettiği açıklandı.

Sakarya Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, soğuk algınlığı ve ateşi olan kadının, domuz gribi ya da kuş gribi hastalığına yakalandığını zannederek paniklediğini ifade etti.

Kadının, ‘İzmir’deki bir akrabasının domuz gribine yakalandığını ve karantinaya alındığını’ söylediğini anlatan Bektaş, ”Biz de tedbir amaçlı olarak hastayı incelemeye aldık. Bakanlıkla irtibat kurduk. Hastamızın İzmir’de karantinaya alınan herhangi bir yakını yokmuş. Hasta da yalan söylediğini itiraf etmiş. Biz de hastayı evine gönderdik. Hukuki bir işlem yapmadık” dedi.

Türkiye’de domuz gribi vakası 10’a yükseldisaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.