Türkiye’de domuz gribi vakaları arttı

doktor oneri

Türkiye’de görülen domuz gribi vakası sayısı 82’ye ulaştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen iki Kıbrıslı vatandaşında, Romanya’dan gelen üç Romanya vatandaşında ve İngiltere’den gelen bir Türk, bir İngiliz vatandaşında H1N1 virüsü tespit edildi.

Öte yandan, kişiye bulaşma yoluyla bir Türk vatandaşı daha domuz gribi hastalığına yakalandı. Tedavileri süren kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

Bakanlık kayıtlarına göre, hastalığın son bilançosu 82 kişiyken, bu rakam, son bir hafta içinde virüsün görüldüğü kişi sayısına 34 yeni eklenme olduğu anlamına geliyor. Taburcu olan vakaların sağlık durumlarına ilişkin herhangi bir bilgi kamuoyuyla paylaşılmazken, Türkiye’de bugüne dek domuz gribi hastalığından hayatını kaybeden bulunmuyor.

LATİN AMERİKA’DA HIZLI ARTIŞ
Bu arada, Latin Amerika ülkelerinde domuz gribi virüsü vakalarının son dönemde aniden ve hızla artması kaygı yarattı.Virüsten ölenlerin sayısı Arjantin’de 94’e, Şili’de ise 25’e çıktı.

Arjantin, gribin Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’dan sonra en çok can kaybına yolaçtığı ülke durumunda.

BOLİVYA’DA İLK ÖLÜMLER
Bolivya’da da virüsten ilk ölümler gerçekleşti. Yetkililer, 6 yaşındaki bir çocukla 59 yaşındaki bir erkeğin H1n1 virüsünden öldüklerini duyurdu. Bolivya’da son günlerde 600 vakaya rastlandı.

‘100 BİN KİŞİ’ İDDİASI
Öte yandan, Kanadalı bir doktordan endişe yaratan bir açıklama geldi. Grip İzleme ve Gözetim Ekibi Başkanı Doktor Jim Dickinson, sadece eyalet genelinde en az 100 bin kişiye domuz gribi virüsü bulaştığını ancak bu kişilerin hastalığın farkında olmadıklarını söyledi.

Doktor Dickinson, tüm umudunun H1n1 aşısının bu Ekim ayında piyasaya sürülecek hale gelmesi oldğunu belirtti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.