Türkiye’de domuz gribi vaka sayısı 40’a ulaştı

doktor oneri

26 ve 30 Haziran tarihlerinde İngiltere’den gelen 2 Suudi Arabistan’dan gelen 1 Türk vatandaşı sağlık şikayetleriyle hastaneye başvurdu.

Yapılan tetkiklerde hastalarda H1N1 virüsüne rastlandı.

Hastaların sağlık durumu iyi.

Bu kişilerle teması olanlar da sağlık ekipleri tarafından takibe alındı.

DOMUZ GRİBİ: 77 BİN HASTA, 332 ÖLÜM

Domuz gribiyle ilgili rakamları açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, son dönemdeki artışlara da dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinin 120 ülkede, 77 bin 201 kişiye bulaştığını, 332 kişinin hastalıktan öldüğünü bildirdi.

WHO, hasta sayısının iki günde 6 bin 308 arttığını belirterek, hastalıktan en fazla etkilenen ülkelerden Britanya’da önceki günden bu yana 2 bin 288 vakaya daha rastlandığını ve hasta sayısının 6 bin 538’e çıktığını, 3 kişinin öldüğünü vurguladı.

Şili’de de vaka sayısının 1025 arttığına ve hasta sayısının 6 bin 211’e çıktığına dikkati çeken WHO, Meksika’da hastalığın yayılmaya devam ettiğini, hasta sayısının 8 bin 680’e, ölü sayısının 116’ya çıktığını açıkladı.

KANADA’DA ÖLÜ SAYISI 27’YE ÇIKTI

Öte yandan, Kanada’da domuz gribinden ölenlerin sayısı 27’ye yükseldi.

Kanada Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamada, Toronto’da 81 yaşındaki bir kişiyle, Quebec eyaletinde 25 yaşındaki bir gencin hastalıktan yaşamını yitirdiği belirtildi.

Açıklamada, ülke genelinde H1N1 virüsü saptanan 8 binin üzerindeki hastadan 550’sinin hastanelerde tedavi altında olduğu kaydedildi.

Bu arada Kanada İstatistik Kurumunun yayımladığı verilere göre, ülke genelinde her yıl ortalama 20 bin kişi mevsim gripleri nedeniyle hastanelere başvuruyor ve bunlardan 4 ila 8 bini bu yüzden yaşamını yitiriyor.

MEKSİKA’DA H1N1 ZİRVESİ

Öte yandan Meksika’nın Cancun kentinde “Uluslararası Domuz Gribi Zirvesi” yapılıyor. 3 Temmuz’a kadar devam edecek zirvede, salgınla mücadele eden ülkeler karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacak.

Toplantıya Kanada adına katılan Sağlık Bakanı Leona Aglukkaq, Cancun toplantısının salgının ve virüsün kontrol edilmesi ve gelecekte yapılacak çalışmalar açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

MACARİSTAN’DA 3 YENİ VAKA

Macaristan’da da 3 yeni domuz gribi vakası tespit edildi.

Macaristan Devlet Sağlık Örgütü Başhekimi Ferenc Falusi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, bugün tespit edilen 3 domuz gribi vakasıyla ülkede bu virüsü taşıyanların sayısının 11’e çıktığını söyledi.

Ülke genelinde domuz gribi taramalarının aralıksız sürdüğünü belirten Falusi, 3 kişinin tedavilerine ve bu kişilerle aynı ortamda bulunanların aranmasına başlandığını bildirdi.

Domuz gribi virüsü taşıyan diğer kişilerin tedavilerinin sürdüğü, bu kişilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı da kaydedildi.

Türkiye’de domuz gribi vaka sayısı 40’a ulaştısaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.