Türkiye’de domuz gribi önlemleri

Domuz gribi hastalığının Türkiye’de de yayılması üzerine, hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biri olan ellerin dezenfekte edilmesi için Kayseri Ticaret Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından bir makine geliştirildi.

Okulun girişine konulan, öğretmenler ve öğrencilerin okula girerken ellerini dezenfekte ettikleri ”Dezenmatik” ile ilgili bilgi veren Kayseri Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Abdülvahap Gökalp, makineyi okul bünyesinde geliştirdiklerini ve Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada üretmeyi başardıklarını bildirdi.

Makinenin, altında bulunan bölüme elin yaklaştırılmasıyla otomatik olarak haznesinde bulunan temizleme deterjanını püskürttüğünü belirten Gökalp, ”Elimize dökülen sıvı ile ellerimizin hijyenini sağlayabiliyoruz. Makinenin haznesinde bulunan deterjan 4 bin defa püskürtülebiliyor. Dolayısıyla hazne dolusu deterjan ile 4 bin kişi ellerini hijyenik bir şekilde temizlemiş oluyor” dedi.

Kayseri Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata ise makinenin püskürttüğü antibakteriyel temizlik deterjanının 15 saat süreyle korunma sağladığının ifade edildiğini, fiyatının ise 350 TL civarında olduğunu kaydetti.

IĞDIR
Iğdır’daki 75. Yıl Anaokulu’nda idareciler ve öğretmenler, domuz gribi önlemleri kapsamında müstahdemlerle birlikte kapsamlı temizlik yaptı.

Okul Müdürü Nursel Kaya Gülay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenlerle birlikte okulda domuz gribine karşı dezenfekte çalışması yaptıklarını söyledi.

Okuldaki tüm malzemeleri tek tek temizlediklerini belirten Gülay, şunları kaydetti:

”İmkanlarımız daha çok işçi tutmaya yetmediği için ben, 2 öğretmenim, Okul Aile Birliği Başkanımız ve 3 müstahdemle birlikte okulu çamaşır suyu ile temizledik. Temizlik, domuz gribi salgınına karşı etkili bir mücadele yolu. Öğrencilerimizi bu hastalıktan korumak için her türlü fedakarlığı yapmaya çalışıyoruz.”

KIRKLARELİ
Kırklareli genelindeki 129 ilköğretim ve 40 ortaöğretim okulunda, sabah saatleri itibariyle dezenfekte çalışmaları başlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ziya Eser, Fahri Kasap İlköğretim Okulu ve Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde yaptığı denetimlerde, çamaşır suyu ile yapılan dezenfekte çalışmalarının 15 günde bir tekrarlanacağını, çalışmaları yürüten personelin de eldiven ve ağız maskesi taktığını belirtti.

Eser, ”Okullarımızda bodrum katı bölümlerini unutmamak lazım. Bir de dezenfekte olayını alışkanlık haline getireceğiz, haftada bir, 15 günde bir dezenfekte çalışması yapacağız. Bundan sonrada periyodik olarak dezenfekte çalışmalarını sürdüreceğiz. Okullarımızda kapı kolları, lavabolar, camlar, sıralar, sandalyeler ve yerler başta olmak üzere askılar ve prizler de temizleniyor” dedi.

Ziya Eser, okullarda elleri kurulamak için kağıt havluların kullanılmasının gerektiğini de sözlerine ekledi.

HAKKARİ
Hakkari’de yürütülen dezenfekte çalışmalarına, Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut da katıldı.

Kentteki okullardaki sınıflar, duvarlar, koridorlar, sıra ve masalar, özel temizlik maddeleriyle dezenfekte ediliyor.

Çalışmaları denetlemek üzere İl Teftiş Kurulu Başkanı Kemal Seyitoğlu ile Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Okulu’na gelen Bulut, dezenfekte işlemleri sırasında görevlilere yardım etti.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile okulların temizliği konusunda toplantı yaptıklarını belirten Bulut, ”Bu toplantı çerçevesinde bütün okullarımızda temizlik yapılmaktadır. Sadece bugün değil okullarımız her gün temizleniyor. Öğrencilerin sağlıklı ve temiz bir ortamda eğitim görmelerini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Anne ve babaların da bizlere yardımcı olmalarını ve çocuklara temizlik alışkanlığını kazandırsınlar” dedi.

ISPARTA
Isparta Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, okulların ilaçlanacağını söyledi.

Dezenfekte çalışmalarına özen gösterildiğini belirten Yılmaz, ”Tüm koridorlar, sınıflar yıkanıyor, çocukların oturdukları sıralar siliniyor, okulda düşünebileceğiniz her alan temizleniyor. Sonra da ilaçlama yapılacak. Domuz gribinin de bir mevsimsel grip şeklinde olduğu açıklandı, bu doğrultuda da biz gerekli önlemlerimizi alıyoruz” dedi. 

Her okulda tedbir alındığını dile getiren Tacettin Yılmaz, tuvaletlerde sıvı sabun kullanılmasına özen gösterdiklerini, okul idarecilerini ve öğretmenleri de uyardıklarını kaydederek, ”Sadece bizim tedbirli olmamız yetmez. Öğrencilerimizin, okul idarecilerimizin de gerekli önlemleri almaları şart” diye konuştu.

Sağlık İl Müdürü Süleyman Önal da domuz gribine ilişkin gerekli bilgilendirme çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti.

ZONGULDAK
Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, domuz gribine karşı okullarda dezenfekte çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile gerçekleştirilen toplantıda, dezenfektenin nasıl yapılacağı, ne tür malzemelerin kullanılacağının belirlendiğini ifade eden Girgin, şöyle konuştu:

”Müdürlük olarak temizlik konusunda bazı firmalarla görüşerek dezenfekte ilaçları aldık. Bu malzemelerin büyük çoğunluğu, merkezde ve kırsal kesimdeki köy okullarına dağıtıldı. Arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Dezenfekte hafta sonu da devam edecek. Zonguldak Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri de dezenfekte çalışmalarına yardımcı oluyor.”

BARTIN
Bartın Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt, bugün kentteki 133 okulda başlatılan temizlik çalışmalarının üç gün devam edeceğini söyledi.

Okul yönetimi ve okul aile birliklerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen temizlik çalışmalarına bütün idareciler, müdürler, öğretmenler, veliler ve hizmetlilerin de katıldığını ifade eden Yeşilyurt, şunları söyledi:

”Okulların tuvaletleri, lavabolar, sınıflar, koridorlar, sıralar hatta kapı kolları dahil olmak üzere detaylı çalışma yapılıyor. Temizlik için İl Özel İdaresi’nin desteğiyle müdürlüğümüze alınan 5 ton deterjan kullanılacak. Ayrıca, veliler ve okul idarecilerinin katkılarıyla temin edilen temizlik ürünleri de kullanılıyor. 2 Kasımda kentteki okullarımız dezenfekte olmuş şekilde eğitim-öğretime açılacak.”

KARABÜK
Karabük Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler, il genelindeki okullarda temizliğin çamaşır suyu ve diğer temizlik ürünleri kullanılarak yapıldığını söyledi.

Beşler, ”Okullar ve eğitim kurumlarında belediye ve okul aile birliklerinden de yardım alarak dezenfekte çalışması yapıyoruz. Sınıf, koridor, tuvalet, kapı ve pencereler, araç gereçler özel temizlik maddeleriyle dezenfekte ediliyor. Çok şükür ilimizde domuz gribi vakası yok. Öğrencilerimiz, olası hastalığa karşı düzgün beslenmeli, bol bol meyve tüketmelidir” şeklinde konuştu.

İNEBOLU
Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde, domuz gribi önlemleri kapsamında, tüm okullarda ilaçlama yapılıyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Yaşar, M. Bülent Özyürük İlköğretim Okulu’nda yapılan dezenfekte çalışmalarını yerinde izledi.

Domuz gribi salgını nedeniyle ülkede olağanüstü bir durum yaşandığını belirten Yaşar, ”Gribin hızla yayılmasından dolayı biz de gerekli önlemleri aldık. Okullarımızın tamamını ilaçlıyoruz. İlacı olmayan eğitim kurumlarımıza da gerekli yardımları yapıyoruz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.