Türkiye’de 612 çocuk organ nakli bekliyor

Türkiye’de 612 çocuk organ nakli bekliyor. Çocukların 70’i kalp nakli için sırada ancak bu yıl sadece 4 çocuğa kalp nakli yapılabildi.

Kalp-Damar Cerrahı Prof. Dr. Deniz Süha Küçükaksu, “Türkiye’de programa girmemiş ama herhalde kalp nakli ihtiyacı olan yüzün üzerinde bebek olduğunu düşünebiliriz. Fakat Türkiye’de yapılan bebek kalp nakilleri son yıllarda birazcık kıpırdanma gösterse de birkaç vakadan öteye geçemiyor“ dedi.

TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİ BAŞARIYLA YAPILIYOR ANCAK ORGAN BULMAK ZOR

Türkiye’de çocuklara kalp nakli yapılabiliyor. Ancak uygun organ bulma ihtimali çok daha az. Bu yıl, kalp nakli bekleyen 19 çocuk hayatını kaybetti.

Dr. Küçükaksu, “Almanya ve diğer çevre ülkelerde tabii ki kalp bulunma ihtimali çok daha yüksek. Bunun Türkiye’den en az 15-20 kat daha fazla olduğunu düşünüyorum. Yılda Almanya’da örneğin 40-50 civarında bebek kalp nakli yapıldığını biliyoruz“ ifadesini kullandı.

“Euro -Transplant” kuruluşu sayesinde 8 Avrupa ülkesi organ paylaşımı yapabiliyor. Türkiye bu kuruluşun üyesi değil.

KARTAL BEBEK KALP NAKLİ İÇİN SIRADA

Almanya’da kalp nakli bekleyen Kartal bebek de 8 ülkenin bekleme listesinde bulunuyor.

Prof. Küçükaksu, „Bebek kalp nakilleri bekleme süreleri daha fazla, bebekler çok daha kısa sürede hayatlarını kaybetmektedirler. O yüzden onlarda biraz daha fazla aciliyet olduğunu düşünüyorum. Belki bu örnekte olduğu gibi yurt dışında daha fazla organ bulma imkanı nedeni ile başvurmalarının bir diğer nedeni de bu olabilir“ diye konuştu. 

Türkiye’de organ nakli ücretsiz ancak yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına. 

Birçok Avrupa ülkesi ve Amerika, yabancılara da nakil yapıyor ancak ücret talep ediyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.