“Türkiye mülteciler konusunda dünyaya örnek oldu”

Dünyadaki mülteci çocukların yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, Türk ve yabancı uzmanların katıldığı Türkiye Milli Pediatri Derneği’nin kongresinde ele alındı.

Türkiye Milli Pediatri Derneği Mülteci Çocukların Güncel Sorunları TMPD Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, kongrenin basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada 65 milyon mülteci bulunduğunu, bunların yaklaşık yarısını, yani 30-35 milyonunu da çocukların oluşturduğunu söyledi, “Mart 2011’den bu yana ise sadece Suriye’de 11 milyon kişi evlerinden oldu. Savaştan toplam 6 milyon çocuk etkilendi” dedi.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve mülteci çocuklar üzerine çalışmalar yürüten uzmanların ortak fikrinin, mülteci çocukların yaşadığı psiko-sosyal bozukluklar olduğunu söyleyen Hasanoğlu, “Travma sonrası stres bozuklukları gelişme çağındaki çocuklarda uzun vadeli derin izler bırakıyor. Bu durumun ortadan kaldırılması ise en az uzmanlar kadar toplumun genelini de ilgilendiriyor” diye konuştu.

“HER ŞEY SEVGİ İLE BAŞLAR”

Uluslararası Pediatri Cemiyeti (IPA) gelecek başkanı ve IPAF başkanı Prof. Dr. Errol Alden ise Türkiye’nin mülteciler konusunda tüm dünyaya örnek olacak çalışmalar ortaya koyduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“En çok mültecinin yer aldığı ülke Türkiye. Savaş nedeniyle evlerinden, ailelerinden olan insanların sağlık, barınma, beslenme gibi zaruri ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak, en az zaruri ihtiyaçları kadar önemli bir ihtiyaçları da var ki bu da psikolojik destek. Özellikle savaş sonrası ve aile bireylerinin kaybı sonrası yaşadıkları stres bozuklukları tedavi edilmezse uzun vadede büyük sorunlar yaratacak düzeyde. Toplumdan dışlanmamaları, bulundukları toplumla kaynaşmaları ve yaralarının iyileşmesi için sevgiyle kucaklanmaları gerekiyor. Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Sayın Kerem Hasanoğlu’nun başlattığı ve Türkiye’nin önde gelen saygın ve ünlü isimlerinin destek verdiği “Her Şey Sevgi ile Başlar” projesi farkındalığın artması açısından son derece önemli. Biz, Amerika’da benzer bir proje ile konunun hassasiyetini vurgulamaya çalışacağız. Dünyanın diğer ülkelerinde de hayata geçirilmesi gereken mükemmel bir proje.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.