Türkiye en çok üzüm tüketiyor

doktor oneri

Üzüm, meyveler, sert kabuklular ve içecek bitkileri grubunda kişi başına 29,5 kg ile birinci sırada yer aldı.

Üzümün yeterlilik derecesi (üretimin yurtiçi talebi karşılama derecesi) ise yüzde 138,1 olarak tahmin edildi.

Bu arada, yeterlilik derecesinin 100’den küçük olması; üretimin yurtiçi talebi tam olarak karşılayamadığı durumu, 100’den büyük olması ise normal iç ihtiyaçları geçen, ihraç edilebilir veya stoklanabilir miktarın varlığını ifade ediyor.

TURUNÇGİLLERDE KENDİNE YETERLİLİK SÖZ KONUSU
Turunçgiller grubunda yer alan meyvelerin tamamında kendine yeterlilik var. Turunçgiller üretiminde en büyük paya sahip portakalın yeterlilik derecesi yüzde 108,7 iken mandalina, limon ve greyfurtta yeterlilik dereceleri sırasıyla yüzde 159,2, yüzde 157,8 ve yüzde 832,6 olarak tahmin edildi. Bu ürün grubunda ihracatın yüzde 72’si Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelere yapıldı.

Diğer meyveler grubunda yer alan, kendine yeterliliğin oldukça yüksek olduğu ürünlerden kayısının yeterlilik derecesi yüzde 802,1, incirin yeterlilik derecesi yüzde 572,1 olarak tahmin edildi. Üretiminin büyük bir kısmı ihraç edilen ürünler arasında da kayısı, incir ve üzüm dikkati çekti.

MUZDA TALEBİ KARŞILAMA DERECESİ YÜZDE 43,7
Kişi başına eşdeğer muz tüketimi 5,5 kilogram, bu ürünün yeterlilik derecesi ise yüzde 43,7 olarak tahmin edildi. Muz için toplam arzın yüzde 56,3’ünü ithalat oluşturdu.

FINDIKTA YETERLİLİK DERECESİ YÜZDE 993,2
Sert kabuklularda en yüksek yeterlilik derecesine sahip ürün fındık. Fındıkta yeterlilik derecesi yüzde 993,2, kişi başına eşdeğer fındık tüketimi ise 0,7 kg olarak tahmin edildi.

Türkiye’nin sert kabuklular grubunda kendine yeterli olduğu diğer ürün de yüzde 105,35 ile Antep fıstığı. Toplam arzın cevizde yüzde 19’unu, badem de ise yüzde 16,9’unu ithalat oluşturuyor. Bu ürünler için yeterlilik derecesi sırasıyla yüzde 82,1 ve yüzde 93,5 olarak tahmin edildi.

KİŞİ BAŞINA ÇAY TÜKETİMİ 13,5 KİLOGRAM
TÜİK’e göre, Türkiye’de toplam çay arzının büyük bir kısmı kendi üretimimizden karşılanıyor. İthalatın toplam arz içindeki payı yüzde 1,7. Kişi başı çay tüketimi 13,5 kg iken, bu ürünün yeterlilik derecesi ise yüzde 99,5. Tarımsal ürünlerin arz kaynaklarını ve kullanım durumlarını belirli bir referans dönem boyunca ortaya koymayı amaçlayan ürün denge tabloları, aynı zamanda üretimin yurt içi kullanımı karşılama oranı ve kişi başı tüketimin tahmin edilmesinde en önemli veri kaynaklarından birisi.

TÜİK, güncel bir şekilde kullanıcıya sunmak amacıyla ürün denge tablolarının 2007/08 piyasa döneminde ürün gruplarına göre haber bülteni olarak yayımlanmasını planladı. Bu çerçevede ”Tahıllar ve Diğer Bitkisel Ürünler” ile ”Sebzeler” ürün gruplarına ait denge tabloları daha önce yayımlandı.

Bu haber bülteniyle de ”Meyveler, Sert Kabuklular ve İçecek Bitkileri” ürün grubuna ait denge tabloları kamuoyunun bilgisine sunuldu.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.