“Türkiye bilinçli antiyotik kullanımı sürecine girdi”

Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olan Türkiye’de alınan önlemler sonuç verdi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, son durumu NTV‘ye anlattı.

Bakan Demircan, “Trend gayet iyi, ümit vaat ediyor. Türkiye bilinçli antibiyotik kullanımı sürecine girdi. 100 tane reçetemizi ele aldığımız zaman içinde antibiyotik olan reçete sayısı 34,9’du. Çalışmalar sonunda 2016’da yüzde 29’a kadar düştü. Yani 100 reçeteden 29,5’inde antibiyotik var” dedi.

İlaç Takip Sistemi ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda 2011 yılında 218 milyon kutu olan antibiyotik kullanımı, 195 milyon kutuya kadar indi.

Aynı dönemde antibiyotik için harcanan tutar ise 450 milyon lira azaldı.

Gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesinde 5 dakikada sonuç veren beta testinin de önemli rol oynadığını belirten Bakan Demircan, “Antibiyotiklerin çok kullanılması, endikasyonsuz kullanılması direnç problemini geliştirir ve gelecekte elimizde mikroorganizmalara karşı kullanacak ilacımız kalmaz veya çok azalır. Bu da sağlık açısından tehdit edici bir unsurdur” uyarısında bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.