Türk tıbbına bir ödül de Barcelona’dan

Avrupa Çocuk Endokrinolojisi Birliğinin her yıl gerçekleştirdiği olağan kongresinde dünyada Çocuk Endokrinolojisi alanında öne çıkan genç bilim insanları arasından (40 yaşını doldurmamış) bir kişiye verdiği “Younginvestigatoraward” bu yıl ülkemizden Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalından Doç. Dr. Tülay Güran’a verildi.

Geçen hafta Kimya Nobel’ini alan Mardinli Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ardından Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan “Younginvestigatoraward” yine Mardinli Doç. Dr. Tülay Güran’ın oldu.

Aldığı ödül ile Türkiye’yi temsil etmekten duyduğu memnuniyeti ve gururu ifade eden Doç. Dr. Tülay Güran, şöyle konuştu: ”Bu ödül, Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliğinin 40 yaş altındaki bilim insanlarına verdiği en prestijli ödül olarak kabul ediliyor. Jüri bu ödülü her yıl yüzlerce bilim insanının çalışmaları arasından titiz bir seçimle endokrinoloji bilimine en fazla katkıyı yapan insanlara veriyor. Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliğinin 1-3 Ekim 2015 tarihleri arasında Barselona’da yapılan kongresinde 3000 kişilik delege önünde ödülümü Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği Bilim Komitesi Başkanı Jan Lebl’dan almak beni bir Türk hekimi olarak çok mutlu etti ve çok gururlandım.”

DOÇ. DR. TÜLAY GÜRAN KİMDİR?

Mardinli bir ailenin çocuğu olan Tülay Güran Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Marmara Üniversitesinde Çocuk hastalıkları ihtisasını tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim dalında Prof. Dr. Abdullah Bereket’in yanında çocuk endokrinoloji üst ihtisası yaptı. 2 yıl önce Avrupa Birliği’nin en önemli araştırma burslarından olan Marie-Curie bursunu kazanarak iki yıl İngiltere Birmingham Üniversitesinde bilimsel araştırma yaptı. Özellikle akraba evliliği nedeniyle ülkemizde sık görülen doğumsal böbreküstü bezi hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgili önemli çalışmalar yapan Doç. Güran’ın bu çalışmaları “Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” ve “New EnglandJournal of Medicine” gibi saygın tıp dergilerinde yayınlandı. Evli ve üç çocuğu bulunan Doç. Dr. Tülay Güran halen Marmara Üniversitesinde çalışmaktadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.