Türk profesörden kanser tedavisinde ‘umutlandıran’ buluş

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi Temel, son çalışmasıyla Türkiye’de sık rastlanan civanperçemi bitkisinin kanser hücrelerini yok ettiğini ortaya çıkardığını duyurdu. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Temel, civanperçemi üzerinde yaptıkları çalışmanın Dicle Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Çankırı Karatekin Üniversitesinin ortak doktora çalışması olduğunu söyledi.

Doktora çalışmasında önemli sonuçlara vardıklarını belirten Temel, civanperçemi bitkisinde antioksidan ve anti kanser özelliklerinin yüksek oranda olduğunu tespit ettiklerini kaydetti. Temel, doğal beslenme ürünlerinden civanperçemi gibi çayların kullanılması durumunda kansere yakalanma riskinin azaldığını, yaptıkları çalışmalarla bunu ispatladıklarını iddia etti.

“TÜRKİYE’DE ÇOK AZ TÜKETİLİYOR”

Civanperçemi bitkisinin 17 çeşidini incelediklerini anlatan Prof. Dr. Temel, şöyle konuştu: “Çok memnuniyet verici bir sonuç bulduk ki gerçekten yaptığımız çalışmada anti Alzheimer olsun, anti kanser olsun bunlarla ilgili yüksek aktivite değerlerini bulduk. Oksidan değerlerinin yüksek aktivitede olduğunu gördük. Literatürü incelediğiniz zaman bu kadar yüksek aktivite olup da bu kadar az kullanan ülkelerden biri herhalde Türkiye’dir. Dünyaya baktığımız zaman Japonya, Amerika, Kanada gibi ülkelerin civanperçemi ürünlerini çok fazla kullandıklarını gördük.”

“AĞRILARIN GİDERİLMESİ İÇİN DE KULLANILABİLİR”

Yoğun baş ağrısı durumunda bir bardak civanperçemi çayı içilmesinin ağrıyı azaltacağını söyleyen Prof. Temel, “Özellikle menopoza girmek üzere olan kadınlar çok büyük ağrılar çekiyor. Bu tip çayları kullanmak, bu ağrıların da azalmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.