Türk profesör Dünya Aferez Birliği Başkanlığına seçildi

Uzmanlık dernekleri Prof. Dr. Altuntaş’ın bu göreve seçilmesini ortak açıklamayla kutladı. Açıklamada, “Türk Biliminin yurtdışında geldiği noktayı göstermesi ve genç bilim insanlarına örnek teşkil etmesi açısından son derece önemli bu başarı için kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz” ifadesine yer verildi.

Başkan seçilmesinin sadece kendisinin değil aynı zamanda Türkiye, Türk bilim dünyası ve hematoloji camiasının başarısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Uluslararası alandaki bu saygın görevde Türkiye’yi başarıyla temsil etmeye çalışacağım. Ülkemin ve Hematoloji Camiasının desteğini arkamda hissediyorum” dedi.

Başta hematoloji olmak üzere yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılan, kök hücre nakli uygulamaları için büyük önem taşıyan aferez, Türkiye’de 1990’lı yılların başında uygulanmaya başlandı ve son yıllarda önemi giderek arttı. Dünya genelinde kişiye özel kanser tedavilerinde kullanılan immünoterapiyi destekleyen aferez yöntemi, ülkemizde de başarılı şekilde uygulanıyor.

Dünya Aferez Birliği (WAA-World Apheresis Association) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş da uzmanlık derneklerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

AFEREZ HAKKINDA

Aferez, tam kanın uzaklaştırılması, çeşitli bileşenlere ayrıştırılması, bir veya daha fazla bileşenin toplanması ve/veya değiştirilmesi ve/veya işlenmesi, kök hücre ve hücresel tedavi ürün eldesi ve işlenmesi ile ilgili işlemlerin bütünü olarak tanımlanıyor. Başta hematoloji olmak üzere, dermatoloji, nöroloji, immünoloji, tıbbı onkoloji, romatoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, nefroloji, yoğun bakım, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, acil tıbbı, mikrobiyoloji ve klinik infeksiyon gibi birçok bilim dalını ilgilendiren çok çeşitli hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.