Türk işaret dili sözlüğü hazır

Yeni işaret dili sözlüğünü tanıtan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, kitabın işitme engelliler için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Ramazanoğlu, “Bu proje ülkemizde uzun zamandır işitme engelliler tarafından kullanılmakta olan Türk işaret dilinin bilimsel teknikler kullanılarak gerçekleştirilmiş kapsamlı ve büyük ölçekli bir çalışma. Bu çalışma ile işitme engelliler için iletişimde yeni bir dönem başlatıyoruz” dedi.

Türk işaret dili ve dilbilgisi kitabı ile model sözlüğü için 113 işitme engelliyle çalışma yapıldı. 800 bin sözcüklü bir veri tabanı oluşturuldu. 180 bin sözcük işaret dilinde fotoğraflanarak “dilbilgisi kitabı” olarak basıldı. 6 bin 240 dakikalık video çekimi ile de web tabanlı işaret dili model sözlüğü hazırlandı.

Kitap internetten de takip edilebilecek, videolar izlenebilecek ve dosyalar indirilebilecek.

Bakan Ramazanoğlu, Türk işaret dili sistemine ilişkin yeni bir yönetmelik hazırlığında olduklarını da duyurdu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.