Türk Eczacılar Birliği’nden sahte ilaç uyarısı

TEB’den yapılan açıklamada, hem de ilacın kendine özgü özellikleri mutlaka bir danışmanlık hizmeti gerektirdiğinden, ilacın eczaneden alınması gerektiği belirtildi.

Ülkede ilacın güvenilir olmasının bazı mesleki ve yasal kriterlere bağlandığı, üretici-depocu-eczacı zinciri içinde hastaya ulaşan ilaçların sürekli olarak denetlendiği belirtildi.

Gerek halk sağlığı, gerekse kamu yararı açısından bu sürecin kesintiye uğramamasının önem arz ettiği ifade edilerek, ”Hem sahte ilaca ve onun yarattığı sağlık tehditlerine maruz kalmamak için, hem de ilacın kendine özgü özellikleri mutlaka bir danışmanlık hizmeti gerektirdiğinden ilaç mutlaka eczaneden alınmalıdır” denildi.

HAYATİ TEHLİKE YARATIYOR

Hangi ortamlarda ne şekilde üretildiği bilinmeyen, hekim tavsiyesiyle ve eczanelerden alınmayan ilaçların sağlık açısından büyük tehlike yarattığına dikkat çekilerek, içeriğinde ne olduğu bilinmeyen bu ilaçların internet üzerinden ya da bir takım dükkan ve sokak tezgahlarında satıldığı, milyonlarca kişinin hayatıyla oynandığı kaydedildi.

Türkiye’de internet üzerinden satılan ilaçların yüzde 62’sinin sahte ya da gerekli miktarın altında etken madde içerdiğine işaret edilen açıklamada, ”Geriye kalan ilaçların yüzde 16’sı yasa dışı yollardan ithal edilmekte, yüzde 33’ü ise tüketiciye yönelik bilgilendirme broşürü içermemektedir” denildi.

Açıklamada, sınırlı olan ülke kaynaklarının boşa gitmemesi için ilaçların sadece hekim kontrolünde ve eczaneden eczacı danışmanlığında alınması çağrısı yapıldı.

Yayım tarihi
NTV Sağlık olarak sınıflandırılmış

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.