Türk doktora ABD’den ödül

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, geçen sene Türk Kardiyoloji Derneğince “Yılın en iyi ikinci genç kardiyoloğu” seçilen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, Chicago’da dünyanın kardiyoloji alanındaki en prestijli kongrelerinden “American College of Cardiology (ACC 2016)” etkinliğine katıldı.

Çakmak, kalsifik aort darlığı olarak da adlandırılan “aort kapağı kireçlenmesine bağlı darlık” konulu çalışmasıyla organizasyon kapsamındaki Türkiye’den tüm bildiriler arasında birinci, Ortadoğu’dan bildiriler arasında da ikinci seçildi.

Ödülünü ACC Ortadoğu Sempozyum Kurucusu Prof. Dr. Douglas Zipes ve Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu’ndan alan Çakmak, çalışmasında vücutta yüksek basınçlı kanın sol kalpten pompalanması sonrası içerisinden geçtiği aort kapakta kireçlenmeye bağlı darlığı bulunan hastalarda yeni bir protein olan ve vasküler adezyon protein-1’in (VAP-1) hastalık varlığı ve şiddeti ile ilişkisini incelediğini ifade etti.

HASTALIK 3 GRUBA AYRILIYOR

Hastaların kapak kireçlenmesine bağlı darlık şiddetine göre üç grupta toplandığını aktaran Çakmak, şunları belirttti:

“Çalışmamızın sonunda protein düzeyi kapak darlığı olanlarda artmış bulunurken hastalık şiddeti ile anlamlı doğru orantılı ilişki gösterildi. Ayrıca bunun bir öncü çalışma olup, hastalarımızın ölüm dahil kötü sonlanım noktalarını her yıl düzenli takip ederek bu proteinin kısa (3 yıllık) ve uzun dönem (5 yıllık) sonuçları öngördürme gücüne bakarak acaba klinik pratikte ucuz, kolayulaşabilen ve ölçülebilen bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini çalışmanın devamında araştıracağız. Ön sonuçlarımız çok anlamlı çıktı. Bu yüzden de hem proteinimizin yeni olması hem de sonuçlarımızın anlamlı, ilişkili olmasına bağlı olarak bildirimiz en değerli bildiri ödülleri arasında yer aldı.”

BİR İLÇE HASTANESİNDE ÖNEMLİ ARAŞTIRMA

Çalışmasını, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile tamamlandığı bilgisini veren Çakmak, desteklerinden dolayı Sağlık Bakanlığı ile Türk Kardiyoloji Derneği yetkililerine teşekkür etti.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rüstem Aşkın, Çakmak’ın başarısıyla gururlandıklarını vurguladı. Çakmak’ın öncü bir bildiriyle uluslararası alanda ödül almasının, her araştırma, çalışma ya da bilimsel etkinlik için olağanüstü imkanlar gerekmediğini gösterdiğini belirten Aşkın, “Arkadaşlarımız bir ilçe hastanesinde bile dünya çapında araştırmalara, çalışmalara imza atabiliyor. İnşallah ona yardımcı olacak, yolunu açacak her türlü etkinliğinde onun yanındayız, destekçisiyiz” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.