Türk bilim adamından önemli buluş

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi UCLA Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydoğan Özcan, daha önce cep telefonlarını taşınabilir laboratuvara çevirecek bir cihaz geliştirmişti. Bu cihaz sıtmadan HIV’e, tüberkülozdan anemiye kadar pek çok hastalığı teşhis edebilecek sıradan testler yapabiliyordu. Özcan cihazı daha da geliştirerek pahalı genetik testlere yöneldi. Kendi laboratuvarında yaptığı icatlarda sınır tanımayan Özcan’ın son icadı, hastalar için önemli kolaylık sağlıyor.

Prof. Özcan, 3D yazıcıyla oluşturduğu aparat sayesinde cep telefonunu DNA tarayıcı mikroskobuna çevirdi. Bütün akıllı telefonlara monte edilebilen 10 dolarlık aparat sayesinde Alzheimer ve kanser gibi hastalıklarda istenen yaklaşık bin dolarlık testler uygun fiyata yapılabiliyor. Üstelik 10 saniye gibi kısa bir sürede.

Bugün gazetesinden Nesrullah Sonay’a konuşan Prof. Özcan, 3D yazıcıyla tüm akıllı telefonlara uygun ileri teknoloji bir mikroskop ürettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Flüorışıma mikroskobu şeklinde tasarlanan aparat, DNA örneklerini flüorışıma molekülleriyle imleyip, lazer ışınıyla uyarıyor.

Akabinde her bir DNA zincirini tespit edebiliyor. DNA’ları görüntüleyerek teşhis koyabildiği gibi bulaşıcı hastalıklardaki ilaç direncini tespit edebiliyor” dedi. Akıllı telefonlardaki yazılım ara yüzü sayesinde uzak bölgelerdeki DNA örneklerini kendi laboratuvarlarına gönderdiklerini ifade eden Özcan, “Böylece büyük ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulmuyor. Ucuz ve taşınabilir olan bu aparat, 3’üncü dünya ülkelerinde veya uzak ülkelerde yaşayan hastaların uzaktan tedavisinde büyük farklılık yaratabilecek.”

DNA MOLEKÜLÜ GÖRDÜK

Prof. Özcan “Yeni geliştirdiğimiz bu sistem dünyada ilk kez DNA molekülünü cep telefonu üzerinden görmemizi sağladı” dedi.

DÜNYANIN EN PARLAK BİLİM ADAMI SEÇİLDİ

2000 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’ya giden 35 yaşındaki genç bilim adamı Prof. Dr. Aydoğan Özcan, kendi laboratuvarında yaptığı araştırmalar nedeniyle Populer Science dergisi tarafından, tüm dünyada 2012 yılının en parlak 10 bilim adamı arasında gösterildi. Aynı yıl Beyaz Saray’ın 94 genç bilim adamı ve mühendise verdiği ‘Başkanlık Kariyer Başlangıç Ödülü’ne layık görüldü.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.