Türk beyin cerrahı Prof. Necmettin Pamir’e uluslararası ödül

Dünyanın sayılı akademik beyin cerrahisi topluluğu olan ve Avrupa ve Asya’dan 50’şer aktif üyesi bulunan Avrupa-Asya Nöroşirürji Akademisi’nin (Academia Eurasiana Neurochirurgica) 1984’ten beri verilen 5. Altın Madalyasının sahibi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzamın Prof. Dr. M. Necmettin Pamir oldu.

Beyin cerrahisinin gelişimine katkılarından dolayı Academia Eurasiana Neurochirurgica’nın Altın Madalyasını almaya hak kazanan Prof. Pamir, “Bu ödül akademinin en yüksek şeref payesidir. Benim açımdan çok sevindirici ve gurur verici” diye konuştu.

1984 yılında kurulan ve iki yılda bir toplantı yaparak üst düzeyde beyin cerrahisindeki sorunları tartışan Avrupa-Asya Beyin Cerrahisi Akademisi’nde geçmişte genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı yapan Prof. Pamir, 2007-2009 yılları arasında da akademiye başkanlık yapmıştı.

BEYİN CERRAHİSİNE BÜYÜK KATKI

Bir dönem Türk Nöroşirürji Derneği Başkanlığı’nı yürüten, Amerikan, Alman ve Dünya Nöroşirürji Akademilerinde üyeliği bulunan, 17 ulusal ve uluslararası derneğin üyesi olan Prof. Dr. M. Necmettin Pamir’in nöroşirürji üzerine 200’ün üzerinde uluslararası, 100’den fazla ulusal dergilerde yayınlanmış çalışması bulunuyor. Bugüne dek 175 uluslararası ve 385 ulusal kongre bildirisi ile 35 uluslararası ve 57 ulusal konferansa katılımda bulunan Prof. Pamir, dünyanın sayılı beyin cerrahlarının arasına alındığı Amerikan Beyin Cerrahi Akademisi’nde de görev aldı. 1953 doğumlu olan Pamir, American Academy’e Prof. Dr. Gazi Yaşargil’den sonra girebilen ikinci Türk beyin cerrahı.

GENÇLERE 3 ÖNEMLİ MESAJ

Dünyada her alanda olduğu gibi tıp alanında da ilerlemenin yeni bilgilerin ortaya çıkmasıyla olduğunu belirten Prof. Pamir, “Gençlere en büyük tavsiyem; hangi dalı seçerlerse seçsinler meraklı olmalarıdır, düşünmeleridir, çalışmalarıdır ve evrensel bilgiye katkıda bulunmalarıdır” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.