Tüp mide ameliyatı olanlar oruç tutabilir mi?

Tüp mide ameliyatı geçirenlerin oruç tutması durumunda önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceklerini söyleyen Diyetisyen Ömer Faruk Korkmaz’a göre, bu kişiler, doktorları izin verirse, ameliyatlarının üzerinden en az bir yıl geçmişse ve kas kaybı, vitamin ve mineral eksikliği oluşmayacak şekilde beslenebilirlerse oruç tutabilirler.

Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) İzmir Temsilcisi Erkan Doğan’a konuşan ve hastanın bu şekilde beslenmesi için ameliyatının üzerinden en az bir yıl geçirmesi gerektiğinin altını çizen Korkmaz, “Hasta ameliyat olduktan sonraki birinci ramazanda değil, ikinci ramazanda oruç tutabilir. Hasta susuzluk, kas kaybı, yaşamayacak şekilde beslenebilirse oruç tutabilir” dedi.

Tüp mide ameliyatının mideyi küçülterek besin alımını azaltan yöntemlerden biri olduğunu anlatan Korkmaz, “Tüp mideli hasta besinleri az az ve sık sık tüketmesi gerekir. Ayrıca bir seferde miktarca çok su içemeyeceği için gün boyunca sık sık su içmesi de gerekmektedir. Ramazan ayında oruç tutan kişiler sahur, iftar ve gece olmak üzere en fazla üç öğün yapabilmekte ve bu öğünlerde porsiyon büyüklükleri oldukça fazladır. Bu durum özellikle tüp mide ameliyatlı hastalar için uygun değildir” dedi. 

TÜP MİDE AMELİYATI OLANLAR ORUÇ TUTARSA HANGİ RİSKLERLE KARŞILAŞIR?

Tüp mideli hastaların oruç tutmaları halinde yaşayabilecekleri sorunlar hakkında da bilgi veren Korkamaz, o sorunları şöyle anlattı:

Dehidrasyon: Tüp mide ameliyatı olan hasta tek seferde miktarca çok su tüketemediği için gün boyunca su içmesi gerekir. Hasta oruç tutarsa yeterli sıvı alamayacağı için dehidrasyona girecektir. Dehidrasyona giren bir kişi tansiyon probleminden tutun da böbrek fonksiyonlarının bozulmasına kadar birçok sıkıntı yaşayabilir. Dolasıyla hasta özellikle ilk bir yıl oruç tutmaması gerekir. Sonrasında ise hasta iftar ve sahur arasında ortalama 2 ila 3 litre sıvı tüketebilecek kapasitede ise oruç tutabilir.

Kısıtlı yemek yeme zamanı: Oruç tutan kişiler kısıtlı zamanda yemek yerler. Tüp mide ameliyatı olan bir hastanın midesi ortalama bir yumruk büyüklüğündedir ve istese bile fazla miktarda besin tüketemeyecektir. Gün boyunca aç kaldıktan sonra bir anda besin tüketen hasta dumping sendromu yaşama ve kusma ihtimali yüksektir. Ayrıca oruç tutan hasta, vücudunun ihtiyacı olan protein, su, vitamin ve minerali tam olarak alamayacağı için bilinçsiz bir şekilde oruç tutması sakıncalıdır. Hasta oruç tutmayı denemek istiyorsa muhakkak diyetisyen kontrolünde vücudunun ihtiyaçlarını karşılayacak besin takviyeleriyle birlikte oruç tutması gerekir.

Kilo vermeyi olumsuz etkiler: Oruç tutan tüp mide ameliyatlı hasta, sanılanın aksine kilo vermesi yavaşlar. Çünkü kısıtlı yeme zamanında ihtiyacı olan protein, vitamin ve minerali tam olarak alamayacağı için kasları beslenemeyecek ve kas kaybı yaşayacaktır. Kas kaybı direkt olarak metabolizma hızını etkilediği için kilo vermesi yavaşlayacak ve kilo verse bile kaslardan verecektir. Bunu önlemek için, hasta diyetisyen kontrolünde oruç tutması gerekir. Diyetisyeni ile birlikte vücudunun ihtiyacına göre besinleri tüketmeli, yetersiz kaldığı yerlerde ise besin takviyelerine başvurulması gerekmektedir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.