Tüp bebekte genetik kusur

Ufuk Üniversitesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Baltacı, İngiltere hükümetinin Fertilizasyon ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) tarafından tüp bebeklerin kalp kapakçığından, yarık dudak ve damağa, bağırsak hastalıklarından sindirim sistemi anomalilerine kadar çeşitli hastalıkların görülme sıklığına ilişkin çalışmasını yorumladı.

Normal yollarla dünyaya gelen bebeklerde, bu tür büyük doğumsal defektlerin görülme sıklığının birkaç binde 1 olduğunu belirten Prof. Dr. Volkan Baltacı, yüzde 30 artıştan söz edilen tüp bebekte bu artışın, binde 1’lik bir riskin binde 1.3 oranına çıkması anlamına geldiğini söyledi.

RİSKLER GÖZE ALINABİLECEK KADAR DÜŞÜK
Prof. Dr. Baltacı, tüp bebek işlemi sırasında genetik anlamda hücrelerin doğal yolla geçirmesi gereken bazı evrelerin atlanmasının (genomik imprinting) söz konusu olduğunu, bunun da büyük doğumsal defektlerin normal doğumlara göre sıklığında bir miktar artışa yol açabildiğini, ancak bu risklerin, göze alınabilecek kadar düşük olduğunu kaydetti.

Hamileliği sırasında sigara içen bir kadının, bebeğinde meydana gelebilecek anomali veya enfeksiyonlara yatkınlığın, alkol kullanımındaysa organ bozuklukları sıklığının kanıtlanmış riskler olduğunu bildiren Prof. Dr. Baltacı, toksik ajanlar ve katkılı beslenmenin yol açabileceği potansiyel hastalıkların, tüp bebek işleminden kaynaklanan risklere göre sayısal olarak çok düşük olduğunu ifade etti.
 
İSPATLANMIŞ HASTALIKLAR
Prof. Baltacı, tüp bebek uygulamasında ispatlanmış risklerde artışın, kız ve erkeklerin cinsiyet kromozomlarındaki eksikliklere ilişkin hastalıklarda görüldüğünü belirtti.

Bunların, kız bebeklerin anne karnında gelişimi sırasında cinsiyet kromozomunun tamamen veya eksikliğiyle ortaya çıkan turner ile erkeklerde kısırlık sorunu yaratan klinefelter sendromları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baltacı, bu artışın mantığının, embriyonun seçilmiş ve kısırlık sorunu olan anne ve babadan oluşmasından kaynaklandığını bildirdi.

Prof. Baltacı, bunun dışında bildirilen bozuklukların henüz ispatlanmadığını, insanları bu konuda ürkütmenin yanlış olduğunu söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.