Tüp bebekte gebelik şansı nasıl artırılır?

“Bütünleşik Tedavi Planı yaklaşımı ile tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarını önemli oranda düşürmeyi hedefliyoruz” diyen Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, tüp bebek uygulamalarındaki tedavi planı hakkında şu bilgileri verdi:

“Anne ve baba adaylarında tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıkları probleminin çözümü için ileri inceleme panellerinin sonuçları değerlendirilerek tedavi programı oluşturuyoruz. Tüp bebek yapılmasına karşın, tedaviye cevap alınamayan çift sayısı oldukça yüksek. Anne baba adaylarının bu durumlarının nedenleri derin biçimde analiz edildiğinde, nedenlerin çoğunlukla genetik, immünolojik ve pıhtılaşma faktörlerine ait problemlerden kaynaklandığını görmekteyiz. Bugün Türkiye’de yaklaşık olarak 200 bin civarında başarısız denemesi olan çift olduğu tahmin ediliyor. Bu çiftlerin durumları ve tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarının nedenleri iyi araştırıldığında, problemi gidermek için mikroenjeksiyona ek olarak alınan ilaçlardan fayda gördükleri gözlenmekte.

Bütünleşik Tedavi Planı bize “Anne adayı neden gebe kalamıyor? Tedavi neden sürekli başarısız oluyor? Tedavinin başarılı olması için ne yapılması gerekiyor? sorularının cevabını veriyor. Öncelikle çocuğun neden olmadığını araştırarak, gerçek kısırlık nedenini belirliyoruz, ikinci aşamada ise ileri tedavi yöntemlerinden hangisinin ya da hangilerinin anne adayında gebeliği ve sağlıklı doğumu sağlayacağını tespit ediyoruz.

GEBELİK ŞANSINI ARTIRAN CGH TEKNİĞİ
Uzun yıllardır uygulanmakta olan PGD yöntemiyle gebelik oluşmasını ve oluşan gebeliğin gelişimini engelleyen az sayıda belli başlı kromozomal kusurlar inceleniyordu. Ancak insanda varolan 23 çift kromozomun tamamı incelenemiyordu. CGH adı verilen yöntem ile tüm kromozomlar artık incelenebiliyor ve incelenen embriyoların gebelik oluşumunu veya devamını etkileyen kusurları tespit edilerek anne adayına nakledilmesi engelleniyor. CGH yöntemiyle embriyo üzerinde yapılan genetik incelemenin çerçevesi genişletilerek çiftlerin bebek sahibi olma şansları artırılıyor.

Anne-Baba adaylarının sorunlarının tespit edilmesine ilişkin uygulanacak testler ve ileri tedavi yöntemleri, başarılı bir tüp bebek tedavisi için son derece önemli olmakla beraber; infertil çiftlerin doğru ele alınması ve kısırlığın doğru yönetilmesi gerekiyor.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.