“Tüp bebekte çoğul gebelik kader değil”

Prof. Dr. Paul Devroey, tüp bebek uygulamalarında çoğul gebeliğin bir kader olmadığını belirterek, ”İdeal durum her seferinde tek bebek doğumunun gerçekleşmesidir. Çünkü tek doğan bebekler, normal ağırlıkta doğarlar ve yaşamlarının ileri dönemlerinde de bu bebeklerde komplikasyonlar çok daha az olur” diye konuştu.

Bilimsel bir toplantı için Türkiye’de bulunan Prof. Dr. Devroey, tüp bebek uygulaması olarak adlandırılan yapay döllenmenin daha çok kadınlardaki kısırlık durumunda uygulanan bir yöntem olduğunu hatırlatarak, bu yöntemde dışarıda döllenmiş yumurtanın rahme yerleştirilerek gebeliğin oluşturulduğunu anlattı.

”Tüp bebekte çoğul gebelik bir kader değil” diyen Devroey, tüp bebek uygulamalarında ”ne kadar çok embriyo olursa o kadar iyi olur” düşüncesinin doğru olmadığını belirterek , ”Eğer birden fazla embriyo elde edilmişse bu embriyoların dondurulması gerekir. Böylece eğer gebelik gerçekleşmezse bunlar kullanılır ya da daha sonra ikinci bebek istendiğinde bu embriyoların kullanılması mümkündür. Bu embriyoların kullanılması her açıdan kolaydır ve tedavinin maliyeti çok daha düşüktür” dedi.

Devroey, tüp bebek uygulamalarında kadının yaşının da çok önemli olduğunu vurgulayarak, 36 yaş altındaki kadınlara tek embriyonun yerleştirildiği durumlarda gebelik oranının yüzde 40 olduğunu kaydetti. 36 yaş üzeri kadınlarda ise gebelik oranlarının büyük bir düşüş gösterdiğini ifade eden Devroey, bu nedenle genç yaşlardaki kadınlara uygulanan tedavilerde gebelik şansının arttığını söyledi.

YUMURTA VE EMBRİYOLAR DONDURULARAK SAKLANMALI
Devroey, 36 yaş altında tüp bebek uygulaması gören kadınların yüzde 85’inin bir denemede gebe kalabildiğini ama 42 yaş ve üzeri kadınların ancak yüzde 5’inde gebelik oluşabildiğini anlattı. Tüp bebek uygulaması sırasında kullanılan ilaçların yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromuna da neden olabildiğini ifade eden Devroey, bu nedenle yumurtaların ve embriyoların dondurularak saklanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Devroey, tüp bebek uygulamalarında doğru teknik kullanılarak çoğul gebelikler ve overlerin aşırı uyarılması sendromunun engellenebileceğini dile getirerek, erkek kısırlığı durumlarında uygulanan tüp bebek yöntemlerine de işaret etti. Tüp bebek uygulamasının çiftlerin psikolojilerine ve bazı tetkiklerin durumuna göre 6-9 kez arasında denenebileceğini belirten Devroey, ayrıca iki uygulama arasında da en az 3 adet döneminin geçmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yumurta dondurulması tekniğine de dikkati çeken Devroey, günümüzde kanserli hasta sayısının arttığını, bu nedenle kadınlara böyle bir şans verilmesinin önemli olduğunu söyledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.