Tüp bebek, erken doğum riskini artırıyor

doktor oneri

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Türkiye’de ilk olarak Hacettepe Üniversitesince uygulanan tüp bebek yönteminin 10-15 yıldır Türkiye’nin pek çok yerinde yaygın şekilde kullanıldığını belirtti.

Gökalp, şu anda tüp bebek uygulaması yapan çok sayıda merkez bulunduğunu, ancak bu merkezlerin çoğunun bilimsel yöntemleri ve bebeklerin akıbetini takip etmediğini öne sürdü.

Tüp bebek yönteminin yaygınlaşmasıyla çoğul gebelik oranının, dolayısıyla erken doğum riskinin arttığı, bunun yenidoğan ölümlerinde yüzde 27 ile ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Gökalp, şunları kaydetti:
”Bilimsel yöntemlerin öngördüğü veriler çerçevesinde uygulanmayan tüp bebek yöntemleri aileler ve toplum açısından sosyal yara olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde artık en önemli prematüre doğum nedeni çoğul gebeliklerdir. Yardımcı üreme teknikleri (tüp bebek) ile çocuk sahibi olmak isteyen aileler özellikle üçüz ve üstü gebeliklerden kaçınmalıdırlar.”saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.