Tümörünün yeri bulunamayan hasta

Aydın’da yaşayan Ercüment Arabacı’ya, 11 yaşında baş dönmesi, yüksek tansiyon, nefes darlığı ve ishalle başladığı şikayetleri nedeniyle başvurduğu sağlık kuruluşlarında bir süre teşhis konulamadı.

Daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan Arabacı, böbrek üstü bezinde tümör bulunduğu şüphesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Çocuk Nefrolojisi Bölümüne sevk edildi.

Burada yapılan kontrollerde tümörün varlığını teyit eden verilere rastlanırken, Arabacı’nın çocukluk çağında ender rastlanan ”karsinoid sendromu” (tümörden salgılanan biyokimyasal aktif maddelere bağlı olarak sulu ishal, kramp şeklinde karın ağrısı, gaz, astmatik ataklar ve tipik olarak özellikle yüzde ve göğüs üst bölümünde kızarma ile kendisini göstermektedir) bulunduğuna ilişkin önemli bulgular elde edildi.

Arabacı’nın tedavisiyle ilgilenen uzmanlardan DEÜ Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Türkmen, karsinoid sendromun, bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanının çok nadir karşılaşabileceği hastalık olduğunu kaydetti.

GENELLİKLE BAĞIRSAKLARLA YERLEŞEN BİR TÜMÖR

Arabacı’nın hiper tansiyon şikayetiyle hastaneye geldiğinde, yapılan tetkiklerin karsinoid sendromu işaret ettiğini, ancak tümörün yerinin henüz belirlenemediğini bildiren Prof. Dr. Türkmen, gencin daha sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine de başvurduğunu, orada da teşhisin teyit edildiğini söyledi.

Karsinoid sendroma, genel olarak bağırsaklarda, daha az sıklıkla vücudun başka bölgelerinde de yerleşebilen bir tümörün neden olduğunu belirten Prof. Dr. Türkmen, bazı maddeler salgılayan tümörün yerini saptamakta zorluk bulunduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Türkmen, ”Klinik bulgular var, ancak tümörün nerede olduğu net olarak belirlenmiş değil. İkincil bulgularla tanının karsinoid sendrom olduğu düşünülmektedir” dedi.

Arabacı’nın hastalığı ile ilgili astım atağı, ishal, yüksek tansiyon gibi semptomların gelişebileceğini, bunlara göre tedavi uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Türkmen, aralıklarla gerçekleştirilen kontrollerde de tümörün yerinin saptanması için tetkikler yapıldığını söyledi. Üniversitenin onkoloji bölümünde gerçekleştirilecek kontrollerde de tümörün belirli bir büyüklüğe ulaşması sonucu bulunan bölgenin saptanması durumunda cerrahi müdahaleyle hastanın sorununun çözümlenebileceğini bildiren Prof. Dr. Türkmen, tümörün çok yavaş büyümesi özelliği nedeniyle yerinin belirlenmesinin erişkin yaşa kalabileceğini belirtti.

YAŞAMAK VE DOKTOR OLMAK İSTİYOR

Ercüment Arabacı da 11 yaşında baş dönmesi, yüksek tansiyon, nefes darlığı ve ishal şikayetleri ile başlayan hastalığın tedavisinin sürdüğünü, ancak ilaç giderleri konusunda sıkıntılarının bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Toplam 12,5 saatlik ameliyat geçirdim. Yaşamamın çok zor olduğu, çok riskli bir ameliyat olduğu söylendi. Tüm ilaçlarım yurt dışından geliyor ve Sağlık Bakanlığı bu ilaçları karşılamıyor. Nedeni, bu hastalıktan çok kişinin ölmemiş olması ve ilaçların çok sık kullanılmaması. Yetkililere sesleniyorum. Ben şu anda iyi olmak istiyorum, ama yüzde 100 iyi olmak istiyorum. Ben yaşamak istiyorum. Benim ilaçlarım karşılansın. Kendi doktorlarım gibi bir doktor olmak istiyorum. Çocuklara ve hastalara doğru bir şekilde çare olmak istiyorum.”

AİLE MADDİ VE MANEVİ SIKINTI YAŞIYOR

Ercüment’in annesi Nuran Arabacı da maddi ve manevi yönden çok sıkıntılar çektiklerini belirterek, ”Şu anda eşiminin maddi durumu çok bozulduğu için zor durumdayız. Çocuğum için sevenlerden ilgi ve alaka istiyor, yardımlarını bekliyorum. Cumhuriyet Lisesi idaresi tarafından kampanya başlatıldı” dedi.

Baba Fikret Arabacı da önceden zor şartlarda da olsa hayatlarını sürdürdüklerini, ancak hastalık sonrası daha çok harcama yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Fikret Arabacı, ”Önceden birinin elinde iki tane kredi kartı görünce, (Bu iki kredi kartının hakkından nasıl geliyorlar) diyordum. Şimdi ben 7 tane kredi kartının limitlerini doldurdum. Sıfırı tükettik. Yardım bekliyoruz” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.