Tüberküloz her yıl 2 milyon can alıyor

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüce, 2002-2020 yılları arasında 1 milyar insanda tüberküloz enfeksiyonu oluşacağı, 150 milyon kişinin hastalanacağı, 36 milyon kişinin öleceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüce, her yıl dünya nüfusunun yüzde birinde yeni tüberküloz enfeksiyonu geliştiğini, her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin bu hastalıktan öldüğünü kaydetti.

Tüberkülozun, öksürük, hapşırık, konuşurken ortaya saçılan damlacıklar yoluyla bulaşabildiğini ifade eden Yüce, uçak yolculuklarının bu hastalığın bulaşmasında riskli olduğunu aktardı.

Yüce, tüberkülozun en çok evsizler, kötü beslenenler, alkol alanlar, böbrek yetmezliği yaşayanlar ve hapishane gibi ortamlarda kalanları etkilediğini, hastalığın yiyecek kapları ve giysilerle bulaşmadığını kaydetti.

Tüberkülozlu hastaların izlendiği bölümlerde çalışan sağlık personelinin de büyük risk altında olduğunu, bu riskin tümüyle ortadan kaldırılamayacağını vurgulayan Yüce, şu hususlara dikkati çekti:
”2002-2020 yılları arasında 1 milyar insanda yeni enfeksiyon oluşacağı, 150 milyon kişinin hastalanacağı, 36 milyon kişinin öleceği tahmin edilmektedir. Yapılan çalışmalarda, sağlık çalışanlarının topluma göre 4-10 kat daha fazla risk altında olduğu bildirilmektedir. Sağlık kurumlarında tüberküloz riskinin fazla oluşu, hastalara geç tanı konması, hastanelerin havalandırma sistemlerindeki sorunlar ve izolasyon önlemlerinin yetersizliği ile ilgilidir. Tüberküloz kuşkulu hastaların muayene ve tedavi odaları ayrı olmalıdır. Poliklinik ve acil servislerde izolasyon odaları bulunmalıdır. Bu odalar uygun havalandırma ve UV sistemlerine sahip olmalı ve düzenli olarak denetlenmelidir.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.