Trambolin masum değil! (Anne-babalar dikkat)

Oyun parklarında yaygınlaşan trambolinlerin çocuklar açısından sakıncalı olabileceğini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin Çocuk Acil Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Güzel, ABD’de 1995 yılında 15 yaş altında tramboline bağlı yaralanma sayısının 52 bin iken, 2005 yılında rakamın 210 bine çıktığını söyledi.

Türkiye’de de bu tür yaralanmalar nedeniyle acil servislere başvurularda her yıl artış olduğuna dikkat çeken Dr. Güzel, beyin kanamalarına vurgu YAPTI. 

“BEYİN İÇİNDE KANAMAYA YOL AÇABİLİR”

Vakalarda ayrıca hayati tehlike yaratan nörolojik hasar ve beyin içi kanama da ortaya çıkabildiğini vurgulayan Güzel, “0-5 yaş arasındaki çocuklarda baş, vücuda oranla oldukça büyük ve boyun kasları oldukça gevşektir. Bu nedenle baş kontrolü, hareket esnasında oldukça zordur. Oyun sırasında zıplama ile boyun kaslarının zayıf kontrolünün etkisiyle baş öne ve arkaya hızla gitmekte, sağa-sola ani dönmeler olmaktadır. Bu da boyunda bulunan omurgalarda yerinden çıkmalara, buradan geçen sinirlerde kopmalara ve damar hasarı sonrasında kafa içine kanamalara neden olabilmektedir” dedi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.