Topuklu ayakkabı varisi tetikliyor

Toplardamarın genişlemesi ve şişmesi sonucunda meydana gelen varis, vücudun en fazla basınç altında kalan bacak kısımlarda sık görülüyor. Özellikle uzun süre ayakta kalmayı veya uzun süre oturmayı gerektiren meslek gruplarındakileri seven varis, aynı zamanda estetik bir sorun olması nedeniyle psikolojiyi de etkiliyor.

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Güven Erdoğ, toplardamarların vücudun her yerinde genişleme yapabileceğini belirtti, “Mesela testislerde genişleme yapar buna varikosel denir. Makatta da toplardamar genişlemesi olur buna da hemoroid denir. Beyinde toplardamarların genişlemesine de migren denir. Yani varis her yerde görülebilir. Nerede toplardamar var orada varis var” dedi.

VARİSİ OLAN HAMİLELER DİKKAT

Varis hastalığının kadınlarda sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Erdoğ, “Hamile kadınlar, artık hamileliklerinin altıncı ayından sonra çocuklar toplardamarlar üzerine bastıracağı için kendilerine daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yüzden kadınlarımız sürekli olarak ayakta durmasınlar, ayakta duruyorlarsa da parmak uçlarını hafif bir şekilde yaylansınlar, ya da ayak değiştirsinler. Bu yapacakları küçük egzersizler onları ileri de oluşacak varislerden korur. Varisleriniz varsa ve hamile kaldıysanız mutlaka bir damar cerrahına gidip görülmeniz lazım” diye konuştu.

“SÜREKLİ TOPUKLU AYAKKABI GİYENLERDE VARİS KAÇINILMAZDIR”

Ayakkabı tercihinin de varis oluşumuna etki ettiğini aktaran Erdoğ, “Kadınlar için en uygun olan ayakkabı türü, onların sevmedikleri öğretmen topuklu ayakkabı tarzıdır. Kadınlar o ayakkabıları hiç sevmezler ama vücudu ve toplardamarları en rahat ettiren ayakkabılar onlardır. Eğer kadınlar bir yere giderken illaki topuklu ayakkabı giymek istiyorlarsa, muhakkak yanlarında normal ayakkabı da bulundursunlar, oradan çıkınca muhakkak değiştirsinler. Topuklu ayakkabıda varis kaçınılmazdır” dedi.

Büyük varislerin muhakkak tedavi edilmesi gerektiğini dile getiren Erdoğ, varis tedavisi öncesi mutlaka damar filminin çekilmesi gerektiğini söyledi.

“VARİS TEDAVİSİ ARTIK ÇOK BASİT”

Varis tedavilerinin kişiden kişiye değiştiğini ve artık kolaylaştığını vurgulayan Prof. Dr. Erdoğ, sözlerini şöyle tamamladı: “Varisler için yeni yaptığımız bir tedavi türü var, onları yapıştırıyoruz. Gerçekten dokuyu dokuya yapıştıran bir takım yapıştırıcılar var. İnsan vücuduna uygun olarak yapılmış yapıştırıcılar. Damarın içine girip yapıştırıcıyı veriyorsunuz. Ortalama olarak 30 saniye sonra kişinin varisleri bitiyor. En son damara girdiğinizi bir iğne deliği var orayı da yapışkanla yapıştırıp hastayı gönderiyorsunuz. Varis tedavisi çok basit oldu. Ama sadece yapıştırma olarak varis tedavisi yok. Lazeri var, radyo frekansı var, cerrahi işlemleri var. ”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.