Topa kafa atmak beyin hasarı nedeni

2010’dan bu yana topa kafayla vurma sonucunda 50 bin civarında beyin sarsıntısı vakasının görülmesi üzerine konu ABD’de mahkemelik olmuştu. ABD Futbol Federasyonu’ndan konuyla ilgili adım atmasının talep edilmesi üzerine kurum, 10 yaş altı çocukların resmi müsabakalarda ve futbol antrenmanlarında topa kafayla vurmasını yasakladı. ABD Futbol Federasyonu ayrıca 11-13 yaş arası çocuklar için de kafa vuruşu antrenmanı sayısının düşürülmesi yönünde karar aldı.

TRAVMATİK BEYİN HASARINA YOL AÇABİLİR

Topa kafayla vurmanın çocuklarda yaratacağı tehlikeleri Hürriyet’ten Buse Özel’e değerlendiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kenan Kıbıcı, bu yaşlarda boyun kaslarının tam olarak olgunlaşmadığını, topa kafa ile vurmanın çocuklarda travmatik beyin hasarlarına neden olabileceğini belirtti.

BEYİN HÜCRELERİNİ BOZABİLİR

Doç. Kıbıcı, kafa ile topa vurmanın tekrarlanması durumunda beyin hücrelerinde bozulma sonucu, kronik travmatik ensefalopati denilen hastalığın gelişebileceğine dikkat çekti.

EN HAFİF BELİRTİSİ BELLEK BOZUKLUĞU

Doç. Dr. Kıbıcı, “En hafif belirtisi bellek bozukluğudur. Bu nedenle aslında 14 yaş altında çocuklar futbol topuna kafa ile vurmamalıdır. Beyin sarsıntılarının bulguları hemen ortaya çıkamayabilir, belirtiler günler ve haftalarca sürebilir. Ancak en yaygın belirtileri baş ağrısı, unutkanlık, kafa karışıklığı, baş dönmesi çınlama, bulantı, kusma yorgunluk, geveleyerek konuşmadır. Bu tür belirtiler varsa aileler hemen doktora başvurmalılardır” uyarısında bulundu.

HAFIZA KAYBINA DA YOL AÇABİLİR

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kubilay Yavuz Ece ise futbolda topa kafa vurmanın uzun ve kısa süreli etkileri üzerine hala çalışmalar olduğunu belirtti. Dr. Ece, “Tekrarlayan beyin sarsıntılarının, uzun sürede kalıcı bilişsel ve hafıza yetenekleri kayıplarına yol açabileceği kanısı doğurmuştur. Topa kafayla vurmanın da beyin sarsıntılarına yol açabileceği belirtilmiştir.

ASIL KAFA TRAVMASI OYUNCU ÇARPIŞMALARIYLA OLUYOR”

Futbolda darbe sonucu beyin hasarı oluşması daha çok oyuncuların birbiriyle veya kale direği gibi sert cisimlere çarpmasıyla oluşur. Bahsi geçen habere temel olan bilimsel çalışmada da topa kafa vurma sayısını azaltmanın beyin sarsıntılarını azaltacağı ancak beyin hasarına yol açan asıl sebebin, oyuncu-oyuncu çarpışmaları olduğu bildirilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.