Tıpta elektronik stetoskop dönemi

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı ve Solunum Birimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yüksel, Türkiye’de ilk kez eğitim amaçlı kullanılan elektronik stetoskop sayesinde, pratik eğitim sırasında hastayı dinlerken, stetoskoba takılabilen bir parçayla öğrencilerin sesleri dinleyebildiğini söyledi.

Doç. Yüksel, doktorluğun usta çırak eğitiminin sürdürüldüğü önemli meslekler arasında bulunduğunu anlattı. Tıp öğrencilerinin, gelişen internet olanaklarıyla çok sayıda uzmanlık kitabı sayesinde diledikleri her türlü bilgiye ulaşabildiklerine işaret eden Doç. Yüksel, ”İnternet ve kitaplardan her türlü bilgiye ulaşabilirler ancak muayene bilgilerini öğrenemezler. Bugüne kadar klasik olarak akciğer ve kalbi stetoskop ile dinler, sesleri öğrencilerimize tarif ederdik. Elektronik stetoskop sayesinde, pratik eğitim sırasında hastayı dinlerken elektronik stetoskoba takılabilen bir parçayla sesleri öğrenciye de dinletebiliyoruz” dedi. Elektronik stetoskobun Türkiye’de ilk kez eğitim amaçlı kullanıldığına dikkati çeken Doç. Dr. Yüksel, şöyle konuştu:

SESLERİ DE KAYDEDİYOR
”Eğitimde elektronik stetoskop kullanımının kısa süre içinde Türkiye genelinde yaygınlaşacağına inanıyorum. Elektronik stetoskop ile duyduğum her sesi, öğrenci arkadaşıma dinletebiliyor, onunla tartışabiliyorum. Hatta aynı anda hastadan duyduğumuz sesi iki öğrenciye de dinletebiliyoruz. Türkiye’de ilk defa tıp eğitiminde sadece teorik ve muayene yöntemleri ders anlatımı dışında pratik eğitim verebiliyoruz. Böylelikle doğru fizik muayeneyi öğrenen öğrencilerimiz doğru teşhis koyabiliyor ve doğru tedavi yapabiliyor. Cihazın, öğrencinin de hastayı dinlemesine olanak sağlayan özelliği dışında, bilgisayar yardımıyla sesler kayıt edilebiliyor. Bu sayede hastanın tedavi öncesi akciğer ve kalp sesleri, tedavi sonrası sesleriyle karşılaştırılıp kayıt altına alınabiliyor.”

Elektronik stetoskobun, CBÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları, Çocuk Göğüs Hastalıkları ve Alerji biriminde kullanıldığını vurgulayan Doç. Dr. Yüksel, önemli olanaklar sunan cihazın tıp fakültelerinde kullanımını önerdiklerini sözlerine ekledi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.