Tıpta bir mucize

doktor oneri

Karl Merk isimli çiftçi, Bavyera eyaletindeki Memmingen Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında, “Bu, harika bir şey. Sık sık karımla birlikte köpeğimizi gezdiriyorum” dedi ve kameraların önünde hala derin dikiş izlerinin bulunduğu kollarını nasıl oynatabildiğini gösterdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, büyük ölçüde normal yaşamına döndüğünü, ancak hala bira kadehi kaldıramadığını ve bir şey içerken kamış kullanmak zorunda kaldığını belirten Merk, “En büyük hayalim parmaklarımla bir şeyi tutabilmekti ve şimdi bunu yapabiliyorum” diye konuştu.

Nakil ameliyatını yapan Münih’teki hastanenin ekibi, Temmuz 2008’deki operasyondan beri hastanın kollarının üç kez ret reaksiyonu verdiğini, ancak bunların büyük bir zorluk yaşanmadan aşıldığını belirtti.

40 doktorun 15 saatlik operasyonu

Bir kazada kollarını yitiren Merk’in nakil ameliyatı 25-26 Temmuz tarihlerinde Münih Teknik Üniversitesindeki Recht der Isar kliniğinde 40 kadar doktor, hemşire ve asistanın katıldığı 15 saat süren ameliyatla yapılmıştı.

Geçirdiği kazadan sonra 6 yıl kolsuz yaşayan Merk’e, bir ameliyattan sonra yaşamını yitiren diğer bir hastanın kolları nakledilmişti. Yaşamını yitiren bu hastanın Alman çiftçinin vücut büyüklüğünde ve aynı kan grubundan olması ve ailesinin de nakli onaylaması, Merk için dönüm noktası olmuştu. Merk’e kol protezi takılması girişimleri başarısız olmuştu.

Doktorlarına göre Alman çiftçinin kollarını tümüyle kontrol edebilmesi için en az 1 yıllık daha fizyoterapiye ihtiyaç var. Merk ise en büyük hayallerinden birinin yeniden traktör ve motosiklet kullanabilmek olduğunu söylüyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.