Tıp öğrencileri ‘Karanlıkta Diyalog’ deneyimi yaşadı

Asıl engelin duyarsız yaklaşımlar olduğuna vurgu yapan Yard. Doç. Dr. Özgün Melike Gedar, Karanlıkta Diyalog izlenimlerini şöyle anlattı:

“BAU Tıp Fakültesi öğrencilerimizle birlikte Beyaz Baston Körler Haftasında Gayrettepe Metro İstasyonunda Karanlıkta Dialog etkinliğine katıldık. Karanlık ve görememenin insanlar üzerinde oluşturduğu etkiyi 1.5 saat boyunca deneyimledik. Görme engelli rehberimiz bizim karanlıktaki gözlerimiz oldu. Yaptığımız yolculukta asıl engelin duyarsızca yaklaşımlarımız olduğunu fark ettik. Ülkemizde engellilerin yaşam şartlarını kolaylaştırmak adına yapılacak daha binlerce işimiz, katedeceğimiz çok yolumuz var. Ancak kişisel bazda hassasiyetlerimizi artırmamız bile onların yolunu bir nebze olsun açacak. Biz 1.5 saat sonunda aydınlığa çıktık ama görmenin sadece gözümüzle değil beynimizle ve kalbimizle gerçekleştiğini de hissettik. Post tenebras lux (Karanlıktan aydınlığa).”

“TOPLUMSAL DUYARSIZLIĞI FARK ETTİM”

Karanlıkta Diyalog deneyimini yaşayan öğrencilerden Zeynep Gökçe de şunları söyledi: “Dialogue in the Dark, günlük hayatımızda engelli vatandaşlarımızı nasıl dışarıda bıraktığımızı anlamamı sağladı. Onların günlük hayattı yaşadığı zorlukları daha iyi anladım. En önemlisi toplum olarak bu konudaki duyarsızlığımızı fark ettim. Bu etkinlik duyarlılığı artırmak açısından bulunmaz bir fırsattı.”

Melih Atalay ise “Bu manalı haftada böyle bir sergi gezmek, bize İstanbul’da bir engelli vatandaşın ne kadar zor şartlarda yaşadığını hatırlattı” dedi.

KARANLIKTA DİYALOG HAKKINDA

Dünya üzerinde 130 kentte 7 milyondan fazla insana ulaşan Dialogue in the Dark (Karanlıkta Diyalog) deneyimi, 20 Aralık’tan itibaren Gayrettepe metro istasyonundaki Diyalog Sergi Alanı’nda ziyaretçilerle buluşuyor. Ziyaretçilerin, görme duyularını kullanmadan tamamen karanlık bir ortamda günlük yaşamlarını deneyimleten proje, görme engelli rehberler eşliğinde “hayatı başka açılardan görmeye” davet ediyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.