Tıp dünyasında tereyağ tartışması

Tereyağ yerine bitkisel yağ tüketmek kalp sağlığı için sanıldığı kadar faydalı değil. Bu sonuç 45 yıllık verilere dayanan bir araştırmadan çıktı.

Tereyağıyla ilgili tartışmaları alevlendiren çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütüldü. 9 binin üzerinde denekle yapılan ve eski verilerin de gözden geçirildiği araştırmada tereyağ yerine ayçiçek ya da mısır özü yağı gibi bitkisel yağları tüketmenin kalp sağlığı üzerindeki etkisi mercek altına alındı. Sonuçlar, bitkisel yağları tercih etmenin kalp krizi ya da kalp hastalıkları sonucu ölüm riskini azaltmadığını ortaya koydu. Ancak sıvı yağların kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu vurgulandı.

Uzmanlar bu konuda uzun vadeli araştırmalar yürütülmesi gerektiğini söylese de sonuçlar, tereyağıyla ilgili tartışmaları alevlendirdi. Tereyağ gibi doymuş yağların kalp sağlığı için zararlı olduğu tespiti, 1950’lerde yürütülen bir araştırmaya dayanıyor. Sadece 6 ülkeden sonuçları içeren bu çalışma, 1970’lerden bu yana birçok sağlık kurumu tarafından kalp sağlığının anahtarı olarak benimsendi. Ancak son yıllarda tereyağıyla ilgili tezleri çürüten çok sayıda araştırma yürütüldü.

Bu araştırmaların çoğu düşük tereyağı tüketimini teşvik eden beslenme önerilerinin gözden geçirilmesini istiyor. İngiltere’de son araştırmaları gözönüne alarak 2017’de kapsamlı bir rapor yayınlamaya hazırlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.