Tip 2 diyabetin çaresi: Kilo vermek

Tip 2 diyabet tedavi edilebilir; hem de sadece kilo vererek.

Milyonlarca tip iki diyabet hastasını yakından ilgilendiren bu sonuç, İngiliz Newcastle Üniversitesinde yapılan araştırmadan çıktı.

Araştırmaya göre, önemli olan pankreasta biriken yağın azaltılması. Zira, burada biriken yağın insülin üretimini baskıladığı düşünülüyor.

Pankreastakı yağı azaltmanın tek yolu ise kilo vermek. Organdaki yağın bir gram azalması bile diyabeti geriletiyor, insülin üretimini onarıyor.

Araştırma, obezite hastası 18 kişi üzerinde yapıldı. Midelerine kelepçe takılan ve diyet yapan hastalar, 8 hafta sonunda tip 2 diyabeti yendi. Bu kişiler, ağırlıklarının yüzde 13’ü oranında kilo kaybetti.

SAĞLIKLI KİLO, DİYABET RİSKİNİ DE AZALTIYOR

Uzmanlara göre, verilen kilonun muhafaza edilmesi de elzem.

Tip 2 diyabet; körlük, felç, böbrek yetmezliği ve uzuv kaybıyla sonuçlanabiliyor.

Araştırma, sağlıklı kiloda olmanın tip 2 diyabet riskini azaltmadaki önemini bir kez daha ortaya koydu.

Araştırmacılar, deneyi daha kalabalık bir grup üzerinde tekrarlamaya hazırlanıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.