Tetanos aşısı yapmayan doktora 50 bin lira ceza

Anadolu Hasta Hakları Sağlık Hukuku Platformu‘nun dikkat çektiği olay, 20 Ekim 2009 tarihinde meydana geldi. Köyünde meyve toplarken ağaçtan düşen H.K. isimli yaşlı adam yakınları tarafından hastaneye götürüldü ve ilk müdahalesi doktor A.T. tarafından yapıldı. H.K.’nin yakınlarına yaralının tetanos aşısının olup olmadığını soran doktor, yaşlı adamın aşısının olduğu cevabını alınca aşı yapmadan yarayı dikerek hastayı taburcu etti. 

HASTA ÖLDÜ, DOKTORA DAVA AÇILDI

Olaydan 10 gün sonra tekrar rahatsızlanan H.K. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Otopside tetanos olduğu ve bu sebeple öldüğü anlaşılan H.K.’nın yakınları Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak doktor A.T.’den şikayetçi oldu. Doktor hakkında ‘taksirle ölüme sebep olma’ suçundan hem hukuk hem de sulh mahkemesinde dava açıldı.

1 YIL 8 AY HAPİS ALDI, PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Dava sonrası İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporda Doktor A.T.’nin tetanos aşısı uygulamaksızın hastayı taburcu etmesinin hastanın ölümünde etkili olduğu belirtildi. Çıkarıldığı mahkemece 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan A.T.’nin cezası Zonguldak Adliyesi 2. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 50 bin 200 TL’lik para cezasına çevrildi.

KARAR, TIP ÖĞRENCİLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÖRNEK OLDU

Mahkemede verilen karar, birçok doktorun ve vatandaşın karşılaşabileceği bir sorun olduğu için tp fakültesi öğrencilerinin bilgilendirilmesi amacıyla YÖK Başkanlığı’na ve Acil Servis Bölümü’nde çalışan sağlık personelinin bilgilendirilmesi için Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.