Temizlikte zehirlenme riski (Türk kadını literatüre girdi)

Uzmanlara göre “daha fazla temizlik” isteğinin nedeni psikolojik. Tıptaki adı; obsesif kompulsif bozukluk, yani takıntı hastalığı.

Türkiye’de doktora başvuran her 100 hastadan 3’ü takıntı hastası. Titizlikle, temizlik hastalığı arasında aslında kalın bir sınır olduğunu belirten Psikiyatrist Dr. Uğur Hatıloğlu, “Her gün bahar temizliği gibi temizlik yapıyorsa, sürekli temizlik malzemeleri alıyorsa, eve girerken her şeyi temizliyorsa veya bir koltuğa banyo yapmadan oturmuyorsa temizlik hastalığından bahsedilebilir” diyor.

Son yıllarda “takıntı”yla ilgili bir çok bilimsel makale yayınlandı. Popüler kültür de bu alana el attı. İngiltere’de temizlik hastalarıyla, istifleme hastalarının anlatıldığı reality şovlar yapılıyor. Bu programlarda temizlik hastaları, çöp evlere gidip saatlerce temizlik yapıyor.

Uzmanlar, tuz ruhu ve çamaşır suyunun birlikte kullanılmaması konusunda bir kez daha uyarıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.